Rząd modyfikuje zasady dystrybucji szczepionki na Covid-19

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2021 14:00

Rząd zmienia zasady dystrybucji szczepionek na Covid-19 do szpitali węzłowych. W poniedziałek (4 stycznia) do placówek szczepiących personel medyczny trafi 150 tysięcy dawek z pierwszej dużej dostawy. Agencja Rezerw Materiałowych roześle także część odłożonych szczepionek, które miały czekać na tzw. podanie drugiej dawki.

Rząd modyfikuje zasady dystrybucji szczepionki na Covid-19
FOT. ARM

Rząd zmienia więc plan, który zakłada, że każda dostawa od razu dzielona jest na pół - zauważa RMF FM i wyjaśnia, że do tej pory każda partia szczepionki na Covid-19, jaka docierała do Polski, dzielona była na pół: połowa dawek podawana była chętnym do zaszczepienia, połowa miała czekać w zamrażarce - dla zabezpieczenia podania drugiej dawki.

W efekcie np. transza 300 tysięcy dawek Comirnaty, która ma dotrzeć do naszego kraju w poniedziałek, pozwoliłaby zaszczepić tylko 150 tysięcy ludzi. Teraz Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady. Decyzja ta wynika z większej liczby dawek w każdej fiolce.

Resort zdrowia dopuścił, by z każdej ampułki robić 6 a nie 5 zastrzyków, ponieważ preparatu jest dość, by robić to bez starty. Przyjmując tę zasadę w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest teraz więcej szczepionek. W poniedziałek do szpitali trafi więc 150 tysięcy dawek, ale liczonych już po 6 z każdej fiolki. W ten sposób rośnie też zapas odłożony na drugie szczepienia – wyjaśnia RMF FM.

Dodatkowo Agencja - by wysłać aż 150 tysięcy dawek - sięgnie po 20-25 tysięcy dawek z odłożonego zapasu. .

Jurto do Polski o świcie przyleci kolejny transport szczepionek. W dokumentach będzie to 60 tysięcy fiolek. Licząc jednak po 6 dawek z każdej - mamy nie 300 a 360 tysięcy dawek. I te dodatkowe porcje mają uzupełnić w zamrażarkach to, co w poniedziałek zostanie z naddatkiem wysłane do szpitali.

Do tej pory do Polski dotarło 310 tysięcy dawek preparatu Pfizer/BioNTech: 10 tysięcy w pierwszej transzy z 26 grudnia i 300 tysięcy w transzy drugiej w poniedziałek 28 grudnia. Zaszczepiliśmy 47 600 ludzi.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum