Rybnik: smog powoli ustępuje; zostaną wznowione zajęcia w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2017 13:19

W związku z poprawiającą się stopniowo jakością powietrza i dobrymi prognozami, od czwartku zajęcia w szkołach i przedszkolach w Rybniku zostaną przywrócone - podał w środę (11 stycznia br.) tamtejszy magistrat. Zawiesił je na dwa dni prezydent miasta ze względu na smog.

Rybnik: smog powoli ustępuje; zostaną wznowione zajęcia w szkołach
Fot. Flickr.com

Ponieważ dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń powietrza wciąż jednak są w tym mieście mocno przekroczone, jeśli rodzice zdecydują się nie posyłać swoich dzieci do szkoły ze względu na smog, będzie to nieobecność usprawiedliwiona. - Usprawiedliwienia ewentualnych nieobecności będą odbywać się na podstawie wewnętrznych procedur określonych w statucie każdej placówki - zaznaczyła asystentka prezydenta Agnieszka Skupień.

O zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych w Rybniku we wtorek i środę w związku z bardzo złą jakością powietrza zdecydował w poniedziałek prezydent miasta Piotr Kuczera. Podjął taką decyzję w związku z przekroczeniem o ponad tysiąc procent dopuszczalnej normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu. Podstawą jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Jak podała Skupień, w czasie dwóch dni zawieszonych zajęć placówki oświatowe zorganizowały zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, którym rodzice nie mogli w tym czasie zapewnić opieki. Z tej możliwości skorzystało 5 proc. z 20 tys. wszystkich uczniów rybnickich szkół i przedszkoli.

Utrzymywaniu się smogu sprzyjają brak wiatru, opadów i niska temperatura. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje, że w środę i w czwartek pogoda będzie sprzyjać rozpraszaniu się zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju.

Jak poinformował Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach, sytuacja w woj. śląskim poprawia się, ale nadal jest zła. Specjaliści w dalszym ciągu zalecają ograniczenie do minimum aktywności fizycznej na zewnątrz.

Dopuszczalny, dobowy poziom pyłu PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Nie należy go mylić ze stężeniem jednogodzinnym, które jest na bieżąco podawane przez stacje monitorujące jakość powietrza.

Według danych WIOŚ sprzed środowego południa, najgorszym powietrzem oddychali mieszkańcy m.in. Żywca, Tychów, Dąbrowy Górniczej i Gliwic. Godzinne stężenie pyłu wynosiło w tych miastach ok. 300 mikrogramów na metr sześcienny. W Rybniku zanotowano stężenie PM10 na poziomie 115 mikrogramów na metr sześcienny.

Według WIOŚ znacząca poprawa jakości powietrza w woj. śląskim jest spodziewana w czwartek, kiedy zmienią się warunki meteorologiczne - wzrośnie temperatura i pojawi się umiarkowany wiatr. Przekroczenia dopuszczalnych stężeń PM10 powinny być już tylko nieznaczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum