Rybnik: rozmawiają o empatii w medycynie

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2015 13:14

Poziom empatii w społeczeństwach spada - wskazują badania. To groźna tendencja, bo zwiększa się wówczas poziom agresji. O tym, jak uczyć empatii, rozmawiają w sobotę (20 czerwca) w Rybniku (Śląskie) uczestnicy konferencji, organizowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny.

Rybnik: rozmawiają o empatii w medycynie

III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. "Zrozumieć drugiego człowieka. Empatia w medycynie i komunikacji społecznej" jest próbą spojrzenia na empatię z medycznego punktu widzenia.

Empatia to umiejętność wczuwania się w sytuację drugiej osoby i spojrzenia na problem z jej perspektywy. Jest konieczna, by realizować jeden z najważniejszych aspektów człowieczeństwa - zdolność tworzenia i utrzymywania udanych relacji z innymi ludźmi.

Osoby pozbawione empatii w sposób przewlekły to głównie ludzie z osobowością psychopatyczną, ludzie po wypadkach, w czasie których doszło do uszkodzenia mózgu oraz ludzie chorzy na różne schorzenia psychiatryczne i neurologiczne. Przejściowe obniżenie empatii jest odwracalne, może pojawić się u każdego zdrowego człowieka w sytuacjach trudnych emocjonalnie.

Neurony odpowiedzialne za zdolność do empatii odgrywają ważną rolę w patofizjologii niektórych chorób neuropsychiatrycznych, w tym: w autyzmie, zespole Aspergera, schizofrenii, stwardnieniu zanikowym bocznym, w zaburzeniach zachowań społecznych, itd.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum