Ryba złowiona na popowodziowych rozlewiskach? Sanepid ostrzega...

Autor: DK, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2010 10:58

Ludzie brodzący w wodzie i łowiący ryby na popowodziowych terenach to nierzadki widok. - Ja bym się powstrzymała ze zjedzeniem takiej ryby - mówi nam Irmina Nikiel z lubelskiego Sanepidu.

Łowienie ryb na popowodziowym rozlewisku sanepid odradza.

Na zalanych przez wodę terenach ciągle są rozlewiska. W niektórych woda jest już przejrzysta, bo muł osiadł na dnie. Są tacy, którzy w takiej wodzie brodzą bez żadnej ochrony. Niektórzy z siatkami, bo zdarzają się w niej ryby, nierzadko potężne okazy z rzek i stawów hodowlanych.

Jak tłumaczą w sanepidzie nikt nie prowadził badań, czy ryby złowione na terenach popowodziowych są zdatne do spożycia. Ale generalnie wszystko, co zostało zanieczyszczone wodą popowodziową, nadaje się tylko do zniszczenia.

– Bakterie, zalane szamba, pola i pomieszczenia z różnymi środkami chemicznymi, nawet cmentarze. To wszystko sprawia, że spływająca woda na tych terenach niesie zagrożenie chorobami zakaźnymi. Dlatego zakładamy, że nic, co się zetknęło z taką wodą, nie nadaje się do spożycia. Można odnieść to także do ryb - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Irmina Nikiel, kierownik działu nadzoru sanitarnego z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

– Sama na pewno bym się powstrzymała przed spożyciem takiej ryby – dodaje Irmina Nikiel.

Zagrożeniem dla amatorów ryb jest samo wchodzenie do wody, która nawet jeśli wygląda na czystą, to czysta nie jest. Jest skażona, bo na drodze fali powodziowej były przecież szamba, wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków, a także pola z uprawami, na których zastosowano np. środki ochrony roślin.
Na szczęście rybom na dłuższą metę powódź nie powinna zaszkodzić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum