Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Anestezjolog: najmłodsi też mogą chorować bardzo ciężko

Autor: PAP • Źródło: PAP16 grudnia 2021 16:39

W czwartek (16 grudnia) ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11. - Dzieci też mogą chorować bardzo ciężko - przestrzega dr Bogusław Sobolewski, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
  • W pierwszym dniu szczepienia dzieci od 5. roku życia przeciwko COVID-19 w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zaplanowano podanie 50 dawek szczepionki, a do końca roku 200
  • Jak przestrzega kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr Bogusław Sobolewski, dzieci mogą chorować bardzo ciężko, bo COVID-19 to choroba nieprzewidywalna, dlatego warto szczepić najmłodszych
  • Szczególnie, że w przedszkolach i szkołach mamy duże skupiska osób, a dzieci są znaczącym źródłem transmisji koronawirusa

16 grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci

W czwartek w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jednym z pierwszych pacjentów, który przyjął szczepionkę, był 5,5-letni Antek, wnuk dra Sobolewskiego.

- Jestem z niego bardzo dumny. Rodzice Antka także są lekarzami i wszyscy zaszczepiliśmy się najszybciej, jak było to możliwe - zaznaczył anestezjolog.

Zdaniem dr. Sobolewskiego, wbrew powszechnemu przekonaniu, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem lekko lub bezobjawowo, również wśród najmłodszych może wystąpić ciężki przebieg infekcji lub zespół pocovidowy, który stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

"COVID-19 to nieprzewidywalna choroba" 

- COVID-19 to choroba nieprzewidywalna; to choroba wirusowa, a wirus ma to do siebie, że mutuje. W tej chwili w oddziale neurologicznym naszego instytutu są dzieci, u których doszło do różnego rodzaju powikłań COVID-19, kilkoro z nich doznało nawet udaru mózgu. Dlatego nie można ryzykować - przekonuje anestezjolog.

Jego zdaniem, rodzice, którzy sami się szczepią nie powinni mieć problemu z wytłumaczeniem swoim dzieciom, jak ważny i potrzebny jest to zabieg.

- Pamiętajmy, że największe skupiska ludzkie są właśnie w przedszkolach i szkołach. W kraju mamy spory procent osób niezaszczepionych, którzy na pewno zetkną się z koronawirusem, a dzieci są znaczącym źródłem jego transmisji. Dlatego tak ważne jest szczepienie najmłodszych, które znacznie zmniejsza tę transmisję. Poza tym chociaż szczepionka nie zabezpiecza nas w 100 proc. przed COVID-19, to zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem choroby - dodał.

Anestezjolog, który zajmuje się dorosłymi pacjentkami Instytutu, w tym również kobietami w ciąży, podkreślił, że zawsze zadaje im pytanie o to, czy się zaszczepiły i stara się zachęcać do tego zabiegu osoby nieprzekonane.

"Jeżeli ludzie się nie szczepią, to po co przychodzą do lekarza?"

- Jeżeli ludzie uważają, że znają się lepiej na medycynie i się nie szczepią, to po co przychodzą do lekarza? Powinni sami się leczyć. Odwołując się do historii medycyny, widzimy, że wszystkie pandemie zostały opanowane przez szczepienia, np. grypa hiszpanka - powiedział.

- Jestem ogromnym zwolennikiem szczepień, bo w tej chwili nie mamy żadnej możliwości innego zahamowania pandemii. Być może - tak jak dzieje się ze szczepionką przeciw grypie - będzie trzeba co roku ją modyfikować i będziemy musieli się doszczepiać, ale ja nie widzę w tym problemu - zaznaczył dr Sobolewski.

Na czwartek w ICZMP zaplanowano podanie szczepionek 50 dzieciom w wieku 5-11 lat. Jak przekazał rzecznik Instytutu Adam Czerwiński, do końca roku podane zostanie łącznie 200 dawek. Szczepienia cieszą się dużym zainteresowaniem - 60 dawek dla dzieci na 22 grudnia, udostępnione przez ICZMP w ogólnodostępnym systemie elektronicznym, zarezerwowano w ciągu kilku minut.

Szczepienia dla dzieci. Co trzeba spełnić, gdzie można zaszczepić?

Zarejestrować dziecko na szczepienie można za pośrednictwem całodobowej infolinii 989, w punkcie szczepień, przez stronę internetową pacjent.gov.pl lub wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat jest automatycznie wystawiane z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. Jeśli skierowanie nie zostało wygenerowane automatycznie, wówczas lekarz w punkcie szczepień może wystawić e-skierowanie - pod warunkiem, że dziecko skończyło 5 lat.

Czytaj: już ponad 100 tys. dzieci w wieku 5-11 lat zapisano na szczepienia przeciw COVID-19

Zamykanie dzieci w domu nie zwiększa ich odporności. "W trosce o własne dzieci trzeba je zaszczepić"

Omikron jest już w Polsce. Ministerstwo Zdrowia i Sanepid potwierdzają zakażenie wariantem

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum