Ruszyła wielka akcja poboru krwi na Przystanku Woodstock

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2010 12:28

Po raz piąty na festiwalu muzycznym Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą cztery stacje krwiodawstwa przystąpią do wielkiej zbiórki krwi.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, Warszawy, Zielonej Góry i Poznania mają za sobą pierwsze godziny poboru krwi.

Akcja zbiórki krwi wśród „woodstockowiczów” odbywa się po raz piąty. W pierwszym roku akcji krew oddało 700 osób, w 2009 r. krwiodawców było ich już 2376. Dla stacji krwiodawstwa festiwalowa zbiórka krwi to spory zastrzyk dla opustoszałych magazynów.

Jak podkreśla Marzena Przybysz z działu organizacyjnego w RCKiK w Warszawie, stołeczna stacja zabezpiecza potrzeby ponad 120 lecznic, w których operowani są pacjenci z całego kraju.

– Niestety za pacjentami z innych regionów „nie idzie” krew. Musimy intensywnie pracować, żeby szpitale miały stały dostęp do krwi. Tym bardziej, że w warszawskich lecznicach wykonywanych jest wiele procedur wysokospecjalistycznych, a te pochłaniają sporo krwi. Aby zabezpieczyć np. przeszczep, krew musi oddać 15-20 osób – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Monika Przybysz.

Zaznacza, że liczba krwiodawców rośnie z roku na rok, a 2009 r. był wręcz rekordowy dla całego polskiego krwiodawca.

– Nie słyszymy jednak od dyrektorów szpitali, aby mówili: mamy pod dostatkiem krwi. Wprost przeciwnie, zapotrzebowanie na krew rośnie wraz z rozwojem medycyny i ilością wykonywanych zabiegów. Stąd tak ważna jest codzienna praca przy promocji krwiodawstwa, ale i takie akcje jak zbiórka krwi na Przystanku Woodstock – podkreśla Przybysz.

Z RCKiK w Warszawie do Kostrzyna nad Odrą wyruszyły dwa ambulanse. Załoga, która liczy 22 osoby będzie zapewniać obsługę 8 stanowisk do poboru krwi. W 2009 r. warszawska ekipa zebrała krew od 517 osób. Tak jak w zeszłym roku zbiórce krwi będą towarzyszyć działania promocyjne. Młodzi ludzie, którzy oddadzą krew otrzymają koszulki i gadżety, woodstockowiczom będą rozdawane broszury informacyjne.

Na festiwalowych polach rozlokowała się też już 33-osobowa załoga RCKiK w Katowicach. W dwóch ambulansach na krwiodawców czeka 9 stanowisk.

– Pierwszy dzień to jeszcze rozgrzewka. Przychodzą do nas pierwsi uczestnicy festiwalu. Niektórzy od oddania krwi rozpoczynają swój pobyt na Przystanku. Jesteśmy tu piąty razy, dlatego mamy już stałych klientów – uśmiecha się Aleksandra Dyląg, szefowa działu organizacyjnego w katowickim RCKiK.

Jak informuje, w tym roku stacje krwiodawstwa rozlokowały się niedaleko głównego wejścia na tereny festiwalu, a nie jak w poprzednich latach na wzgórzu.

– Niewykluczone, że przysporzy nam to jeszcze więcej krwiodawców, bo będziemy bardziej widoczni. W 2009 r. krew oddało o tysiąc osób więcej niż w 2008 r. Liczymy, że zainteresowanie w tym roku będzie co najmniej takie samo. Ta zbiórka w środku wakacji naprawdę jest dla nas znaczącym uzupełnieniem zapasów, które w tym roku zdziesiątkowane są nie tylko przez urlopy, ale i upały – podkreśla Dyląg.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze wysłało na Przystanek  Woodstock 20-osobową ekipę. Dla krwiodawców przygotowano 12 stanowisk: 4 w ambulansie, 8  pod namiotem. W 2009 r. zielonogórska stacja zebrała krew od 618 krwiodawców. Z poznańskiego RCKiK na festiwalową zbiórkę krwi wyjechało 37 osób, które będzie obsługiwać 17 stanowisk do poboru krwi. W ubiegłym roku u poznaniaków krew oddało 779 osób.

Krwiodawcy podczas festiwalu mogą oddawać krew w wybranej przez siebie stacji, niezależnie od miejsca zameldowania. Zbiórka krwi rozpoczęła się 29 lipca i potrwa do 1 sierpnia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum