Ruszyła nowa strona MZ z danymi o dziennej liczbie zakażeń koronawirusem

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 06:05

Jak poinformowało na Twitterze we wtorek (24 listopada) o godz. 22.10 Ministerstwo Zdrowia, ruszyła strona internetowa ministerstwa przedstawiająca dzienne dane o liczbie zakażeń koronawirusem.

Ruszyła nowa strona MZ z danymi o dziennej liczbie zakażeń koronawirusem
Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia podało w informacji na TT, że na stronie będą publikowane dzienne raporty zakażeń koronawirusem "od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych".

Prezentowane dane, podobnie jak codzienne poranne raporty, pochodzą z systemu EWP:

Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2)

Resort zapewnił, że "strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii".

Po godz. 22 we wtorek (24 listopada) strona zawierała wyłącznie dane dotyczące liczby zakażeń i zgonów z ostatniej doby, przedstawione przez MZ we wtorek - w podziale na województwa i powiaty. Strona podawała też ogólną liczbę wykrytych przypadków zakażeń od początku pandemii - 909 066 oraz zgonów - 14 314.

Podana ogólna liczba zachorowań zawiera dodane we wtorek ok. 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej zaraportowane. Nie było jednak jeszcze we wtorek dostępu do danych MZ, które uwzględniałyby tę dodatkową liczbę przypadków w podziale na województwa i powiaty.

"Panie Ministrze, to poszerzenie o powiaty, ale bardzo podstawowe, wręcz surowe dane, na dodatek wprowadzają w błąd, bo tytuł w rubryce zgony "Przypadki śmiertelne w wyniku chorób współistniejących" jest nieprawdziwy. Brak dokładniejszych danych, które były publikowane przez PSSE" - ocenił na TT dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wszystkie stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe - poinformował wcześniej we wtorek (24 listopada) w mediach społecznościowych Michał Rogalski, autor publicznego arkusza danych o epidemii w Polsce. Jak już pisaliśmy, ten 19-latek w ubiegłym tygodniu zauważył, że informacje lokalnych sanepidów i Ministerstwa Zdrowia różnią się o kilkanaście tysięcy zakażeń. W sumie ostatecznie doliczono się łącznie 22 594 niezaraportowanych przypadków. 24 listopada dane scentralizowano, dopisując taką liczbę do ogólnej liczby pozytywnych wyników testów.

W odpowiedzi Rogalskiemu Ministerstwo Zdrowia zapewniło we wtorek na TT: "Dziś dane o zakażeniach do poziomu powiatu, dostępne będą na http://gov.pl. Pełna transparentność wszystkich danych zostaje zachowana. Źródłem danych jest system elektroniczny, do którego bezpośrednio raportują laboratoria."

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o potwierdzeniu koronawirusa u kolejnych 10 139 osób. Zmarło 540 chorych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum