Ruszyła kampania edukacyjna na temat chorób tarczycy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2018 09:30

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna ''Tarczyca - otocz ją opieką'', organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

Ruszyła kampania edukacyjna na temat chorób tarczycy
Ambasadorkami akcji „Tarczyca - otocz ją opieką” zostały Katarzyna Dowbor i Elżbieta Kozik. Fot. Materiały prasowe

Jak informują organizatorzy kampanii, choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22 proc. osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Statystycznie kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni, a przecież tarczyca odpowiada za metabolizm całego organizmu, co jest szczególnie istotne właśnie dla nich.

Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), powiększenia gruczołu - wole (najczęściej z przebudową guzkową - wole guzkowe łagodne lub nowotwory tarczycy), a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy (np. choroba Hashimoto). Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła nasz organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

Specjaliści podkreślają, że wykryte wcześnie choroby tarczycy, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowia pacjentów.

- Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności w koncentracji, to niektóre z symptomów, które są często bagatelizowane, a jednocześnie charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Przy nadczynności z kolei, często towarzyszą nam uczucie gorąca, zwiększona potliwość (skóra staje się ciepła i wilgotna), duszność i kołatanie serca czy drżenie rąk. Oczywiście jeden i drugi stan chorobowy mogą ze sobą współistnieć, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty - podkreśla prof. Ireneusz Nawrot, sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Ok. 25 proc. populacji ma jakieś schorzenie tarczycy, w którym są zmiany guzkowe (m. in. nowotworowe). W tej grupie pacjentów należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad kolejnym etapem leczenia, często wiążącym się z leczeniem operacyjnym.

Operacja gruczołu tarczycy może być również konieczna, gdy pacjent posiada duże wole tarczycowe – guzowate, miąższowe, zamostkowe, uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Zabieg ten wskazany jest również przy nadczynności tarczycy oraz obecności nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem badań.

- Pacjenci często nie decydują się na leczenie operacyjne tarczycy w obawie, że mogą stracić głos. Jednak w dzisiejszych czasach, także w Polsce, zabieg operacyjny tarczycy jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez chirurga z dużym doświadczeniem. Co więcej, w ostatnich latach, coraz łatwiej dostępna jest także w Polsce metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która stanowi uzupełnienie doświadczenia chirurga. Jej zastosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy - przekonuje prof. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Wg szacunków Klubu metoda neuromonitoringu nerwów krtaniowych jest stosowana w blisko 100 oddziałach chirurgicznych w Polsce i około 20 proc. spośród 25 tys. operacji tarczycy wykonywanych rocznie w naszym kraju jest w ten sposób monitorowanych (stan na grudzień 2017 r.).

W ramach kampanii zaplanowano spotkania dla pacjentów oraz lekarzy w wybranych miastach, między innymi we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Szczegóły dotyczące spotkań zamieszczone na bieżąco na profilu FB kampanii: facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum