Ruszyła kampania "Odmienny stan - odmienne traktowanie"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 19:42

W dzisiejszych czasach oznaki wrogości czy niezrozumienia w stosunku do kobiet ciężarnych np. w środkach komunikacji publicznej nie są rzadkością, badania i opieka nad przyszłymi matkami są bardzo źle finansowane, a same kobiety nie znają swoich praw i nie potrafią ich egzekwować - podkreślają organizatorzy kampanii "Odmienny stan - odmienne traktowanie".

Te problemy zainspirowały nas do działania - powiedziała organizatorka Magdalena Kacprzuk.

- Od wielu lat wspieramy zdrowie kobiet, a szczególną troską otaczamy kobiety w ciąży. W tym roku wyznaczamy sobie zupełnie nowe zadania - kształtowanie postaw i aktywną walkę z tzw. znieczulicą społeczną - powiedziała Kacprzuk.

Działania kampanii zostały rozłożone na kilka lat. W pierwszym roku jej trwania organizatorzy będą starali się zachęcić i zaprosić do współpracy instytucje administracji publicznej, komunikacji miejskiej oraz podmioty komercyjne, by tworzyły „Miejsca Przyjazne Przyszłym Mamom”.

- Ciąża jest stanem fizjologicznym. Musimy zdawać sobie sprawę, że jest ogromnym wyzwaniem metabolicznym i biologicznym - powiedział prof. Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

 - Głównym problemem jest to, że każda ciężarna kobieta przejściowo może czuć się źle. To jest nieprzewidywalne i musimy się zastanowić, w jakim stopniu możemy jej wtedy pomóc - dodał.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu ułatwienie ciężarnej kobiecie życia.

- Współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia - tłumaczył Kotarski. - Niedługo ukaże się nowe rozporządzenie ministra dotyczące zakresu badań ciężarnych. Obecnie jest tak, że finansowanie badań i opieka nad ciężarną są bardzo źle finansowane. Lekarz, który zleca jej badania krwi, dokłada do tej wizyty. To patologia. W ciągu roku rodzi się w Polsce ok. 70 dzieci z objawami wrodzonego HIV-u. Stąd też inicjatywa, żeby kobieta choć raz w tracie ciąży zrobiła badania na obecność wirusa.

Egzekwowanie tego, co nam się należy, jest kwestią świadomości swoich praw - tłumaczyła agencji Sylwia Chutnik, prezes Fundacji Mama.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki kampanii wzrośnie poziom empatii Polaków na „odmienny stan”, zaś kobiety w ciąży doczekają się wreszcie respektowania należnych im praw.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum