Ruszyła akcja Movember. Jej cel to profilaktyka raka jąder i prostaty

Autor: Trojmiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2018 12:12

Ruszyła polska edycja akcji społecznej międzynarodowego ruchu Movember, którego głównym celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty.

Ruszyła akcja Movember. Jej cel to profilaktyka raka jąder i prostaty
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Symbolem akcji są wąsy, które mężczyźni zapuszczają przez cały listopad.

Nazwa inicjatywy zainaugurowanej w 2004 roku w australijskim Melbourne to zbitka słów "wąsy" i "listopad" w języku angielskim ("moustache" i "November"). Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są obecnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągną uwagę otoczenia. Obecnie mają one prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn, by zwiększyć m.in. świadomość regularnych badań.

W ramach polskiej kampanii Movember ("wąstopad")  do 2 grudnia w sześciu miastach, w tym w Gdyni (2 grudnia, Centrum Handlowe Batory) zorganizowane zostaną darmowe badania USG jąder, a także - po raz pierwszy - badania poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty.

W ramach akcji organizatorzy poza celem edukacyjnym i oferują mężczyznom możliwość udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych USG.  W tym roku na spotkaniach będzie można również przebadać się pod kątem zmian w prostacie poprzez szybkie badanie krwi, którego wyniki dostępne są w kilka minut.

Więcej:www.trojmiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum