Ruszył portal dotyczący sepsy

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2015 15:16

Czym jest sepsa, jakie niesie za sobą zagrożenia, w jaki sposób należy ją leczyć i jak żyć po sepsie - odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z chorobą można znaleźć na portalu PokonacSepse.pl.

Ruszył portal dotyczący sepsy
FOT. PokonacSepse.pl

To pierwsza w Polsce platforma internetowa będąca kompendium wiedzy na temat sepsy skierowana do środowiska medycznego, ale też i pacjentów.

Sepsa to ciężkie ogólnoustrojowe zakażenie organizmu. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. W skali globalnej choroba ta dotyka 20-30 milionów pacjentów rocznie, z czego ponad 6 milionów przypadków zachorowań notuje się u noworodków i małych dzieci.

Pomimo postępów współczesnej medycyny, takich jak szczepionki, antybiotyki i intensywna terapia, ciężka sepsa oraz wstrząs septyczny wciąż stanowią najczęstszą przyczynę zgonów szpitalnych. Prowadzony w latach 2003-2010 rejestr przypadków ciężkiej sepsy na oddziałach intensywnej terapii w Polsce wykazał śmiertelność powyżej 50%. Oznacza to, że co roku umiera z tego powodu co najmniej 20 tysięcy osób.

- Sepsa jest częstszą przyczyną zgonów niż rak piersi i rak jelita grubego łącznie, dlatego staje się coraz większym wyzwaniem dla współczesnej medycyny - mówi prof. Andrzej Kübler, inicjator projektu, przewodniczący Rady Naukowej portalu.

- W odróżnieniu np. od zawału serca, sepsa nie ma swoich specyficznych wskaźników diagnostycznych, tzw. markerów. Jej objawy bywają niejednoznaczne, co bardzo utrudnia rozpoznanie. Następuje ono zbyt późno - z reguły na oddziałach intensywnej terapii, a nie w obszarze pomocy przedszpitalnej czy oddziałach ratunkowych. Zła diagnoza lub jej brak sprawia, że sepsa jest niewłaściwie, a więc nieskutecznie leczona - zaznacza prof. Kübler.

Portal PokonacSepse.pl ma charakter interdyscyplinarny, a jego celem jest dostarczanie rzetelnej wiedzy na temat sepsy. Znajdują się na nim informacje na temat rozpoznawania objawów, profilaktyki oraz najnowsze wytyczne dotyczące leczenia choroby.

Dostępne na platformie materiały zostały opracowane przez ekspertów z różnych dziedzin m. in.: mikrobiologii, kardiologii, chirurgii, nefrologii czy pediatrii, a także specjalistów z zakresu intensywnej terapii oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum