Ruszył 48. Kongres PTU: ważne dyskusje o współpracy urologów z onkologami

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 06:11

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się w poniedziałek (11 czerwca) 48. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Główny nurt dyskusji podczas tegorocznej edycji tej najważniejszej w Polsce konferencji naukowej w całości poświęconej urologii, dotyczy nowoczesnych metod leczenia nowotworów układu moczowego. Kongres potrwa do 14 czerwca.

48. Kongres Naukowy PTU odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Jak wygląda codzienna praktyka lekarza urologa? Z jakimi problemami do urologów zgłaszają się pacjenci? Jakie metody leczenia są obecnie najbardziej skuteczne? Na te i inne pytania odpowiedzi stara się odpowiedzieć w Katowicach ponad 1000 urologów z kraju i całego świata.

Najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez PTU
Jednym z wydarzeń pierwszego dnia kongresu był wykład im. Prof. Tadeusza Krzeskiego, słynnego polskiego urologa.

- Prof. Tadeusz Krzeski jest patronem najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Urologicznego za najlepszą pracę doktorską obroniona przez członka PTU w roku poprzedzającym kongres naukowy naszego Stowarzyszenia - przypomina prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Laureatem tegorocznej edycji został dr Jan Adamowicz z Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jego dysertacja pt. „Próba odtworzenia środowiska dla prawidłowej regeneracji ściany pęcherza moczowego, badania eksperymentalne” uzyskała najwyższą notę Kapituły im. Prof. Tadeusza Krzeskiego.

Przeszczepianie nerek u dzieci
Podczas poniedziałkowej sesji przygotowanej przez Sekcję Transplantologii PTU, dr Dorota Broniszczak-Czyszek z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie omówiła problemy związane z przeszczepianiem nerek u dzieci z dysfunkcją dolnych dróg moczowych.

Specjalista informowała, że największe ośrodki na świecie przeszczepiają u dzieci ok. 30-40 nerek rocznie, co stanowi ok. 5 proc. wszystkich przeszczepień tego narządu w Stanach Zjednoczonych. W Polsce wykonuje się ok. 40 przeszczepień nerek u dzieci (w Instytucie - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), tj. 3,5 proc. wszystkich transplantacji nerek w naszym kraju.

- Dziecięce przeszczepiania nerek generują specyficzne problemy. Wzrost oraz rozwój zdolności poznawczych tych pacjentów są upośledzone już w przebiegu schyłkowej niewydolności nerek. Ponadto dzieci przechodzą okres dojrzewania oraz rozwoju układu immunologicznego w trakcie przyjmowania leków immunosupresyjnych. Dzieci są też narażone na długotrwałe działanie tych leków - wyliczała dr Broniszczak-Czyszek.

Specjalistka zwracała uwagę, że kolejnym poważnym i specyficznym problemem w grupie najmłodszych pacjentów, u których przeszczepia się nerki do dysfunkcyjnych pęcherzy, jest to, że są to mali biorcy.

- Dzieje się tak, ponieważ choroby predysponujące do dysfunkcji pęcherza moczowego to schorzenia małych dzieci - do 5. roku życia. U tych pacjentów występują deformacje klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy i kończyn dolnych. Wady te powodują, że często sama procedura przeszczepienia nerek jest niezwykle trudna technicznie - podkreślała dr Dorota Broniszczak-Czyszek.

Współpraca uroonkologiczna i nowe terapie
W trakcie 48. Kongresu Naukowego PTU specjaliści rozmawiają także o wielu aspektach niezbędnej współpracy onkologów z urologami. - Tytuł jednej z kongresowych sesji „Zaawansowany rak prostaty - czy rola urologa się zakończyła?” jest oczywiście nieco przewrotny. Można bowiem łatwo przewidzieć, jaka odpowiedź padnie we wnioskach z tej dyskusji - mówił prof. Marcin Słojewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Urolog jest jedynym specjalistą, który może pomóc pacjentowi z powikłaniami w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego - podkreślał prof. Tomasz Szydełko, ordynator Klinicznego Oddziału Urologicznego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, który w swoim mówił o roli urologa w leczeniu zaawansowanego raka prostaty.

- Ważne jest to, że warunki konieczne do wdrożenia programu lekowego uległy ostatnio istotnym, korzystnym zmianom. Wśród lekarzy odpowiedzialnych za leczenie pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację pojawili się, oprócz onkologów, również urolodzy, natomiast obok oddziałów onkologicznych, gdzie można leczyć tych pacjentów, są też oddziały urologii - zaznaczył prof. Szydełko.

Z kolei o coraz większych możliwościach interwencji onkologicznej u pacjentów z rakiem prostaty mówiła dr Iwona Skoneczna, onkolog ze Szpitala św. Elżbiety - Mokotowskiego Centrum Medycznego w Warszawie. Możliwości te dotyczą, między innymi, włączenia nowoczesnej terapii z zastosowaniem doustnych leków hormonalnych.

Na program 48. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego składa się osiem sesji programowych, debaty, wykłady i sesje plakatowe, w ramach których zaprezentowanych zostanie aż 85 prac naukowych. Kongres zakończy się 14 czerwca.

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest portal i magazyn Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum