Ruszy badanie oceniające stosowanie ruksolitynibu u pacjentów z COVID-19

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 11:13

Na początku kwietnia Novartis ogłosił plany rozpoczęcia III fazy badania klinicznego, przygotowanego we współpracy z firmą Incyte, mającego celu ocenę zastosowania ruksolitynibu w leczeniu ciężkiej nadmiernej reakcji immunologicznej zwanej burzą cytokinową, która może prowadzić do zagrażających życiu powikłań oddechowych u pacjentów z COVID-19 - podaje spółka w komunikacie prasowym.

Ruszą badania nad stosowaniem ruksolitynibu w leczeniu COVID-19; FOT. Fotolia

Decyzja ta oparta jest na przedklinicznych i wstępnych dowodach klinicznych z niezależnych badań oraz poparta obszernymi danymi na temat bezpieczeństwa i skuteczności ruksolitynibu, w leczeniu chorób takich jak: ostra choroba przeszczep przeciw gospodarzowi (aGvHD), włóknienie szpiku i inne nowotwory mieloproliferacyjne.

W proponowanym badaniu ruksolitynib w połączeniu z leczeniem standardowym, będzie oceniany w porównaniu z wyłącznym zastosowaniem leczenia standardowego u pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc COVID-19, spowodowanym zakażeniem wirusem SARS CoV-2.

- Novartis podejmuje szereg działań w celu zaspokojenia pilnych potrzeb, wynikających z pandemii COVID-19, w tym ocenia nasze istniejące terapie w celu sprawdzenia, czy którekolwiek z nich można wykorzystać poza zatwierdzonymi wskazaniami - powiedział John Tsai, Head Global Drug Development i Chief Medical Officer Novartis.

- Możliwość, że ruksolitynib może prowadzić do skrócenia czasu rekonwalescencji u pacjentów z COVID-19, zmniejszając liczbę pacjentów wymagających intensywnej opieki i wentylacji mechanicznej, jest obiecująca i wymaga dalszych, pogłębionych badań. Obecnie dążymy do sprawnego sfinalizowania planu badania i następnie rekrutacji kwalifikujących się pacjentów, a także wprowadzamy procedurę zapewniającą dostęp do leku dla pacjentów niezdolnych do wzięcia udziału w badaniu - informuje John Tsai.

Biorąc pod uwagę szybkie rozprzestrzenianie się pandemii oraz fakt, że finalizowane jest planowanie badania, Novartis opracował również międzynarodowy program wsparcia dla kwalifikujących się pacjentów, który może być realizowany w zależności od lokalnych przepisów.

- Ponadto Novartis podejmuje kroki w celu zarządzania spodziewanym wzrostem liczby wniosków, związanych 
z COVID-19, dotyczących ruksolitynibu bez zakłócania dostępu dla pacjentów, przyjmujących lek w zatwierdzonych wskazaniach - podkreśla Novartis w informacji prasowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum