Rusza wirtualna poradnia medyczna dla osób zakażonych HIV
Osoby podejrzewające u siebie możliwość zakażenia HIV lub inną chorobę przenoszoną drogą płciową mogą skorzystać z porady medycznej w wirtualnej poradni TY, TO TU!

- Z inicjatywy Stowarzyszenia Podwale Siedem dzialalność rozpoczęła wirtualna poradnia TY, TO TU! zajmująca się HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową
- Zdaniem NIZP-PZH liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku. Niestety najprawdopodobniej jest to wynik drastycznie ograniczonej liczby wykonanych testów
- W poradni TY, TO TU! każdy zainteresowany uzyska poradę medyczną, pomoc psychologiczną i informację na temat dostępnych form leczenia
Autorem projektu jest wrocławskie Stowarzyszenia Podwale Siedem. Projekt jest jednym z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci, prowadzonego przez Gilead Sciences Polska.
Dane NIZP-PZH pokazują, że liczba wykrytych zakażeń HIV znacząco spadła w ubiegłym roku (934 nowo wykryte zakażenia HIV w 2020 roku wobec 1615 w 2019), jednak organizacje prowadzące Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne są przekonane, że wiąże się to z mniejszą o około połowę liczbą przeprowadzanych testów. Stąd pomysł, aby umożliwić taką konsultację poprzez telewizytę.
HIV wymaga szybkiej diagnostyki, tej brakuje
Projekt wpisuje się w Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
- Jak pokazują wyniki badań, mniej niż 10 proc. Polaków kiedykolwiek wykonało test na HIV. Dlatego wciąż wiele zakażonych osób nawet nie podejrzewa u siebie zakażenia. Jeśli dodatkowo osoby te nie mieszkają w dużych miastach, w których łatwiej o dostęp do organizacji zajmującej się problematyką HIV, to szczególnie w dobie pandemii nie mają, jak dotrzeć do kogoś, kto udzieli im rzetelnej informacji. I tu z pomocą przychodzi nasza wirtualna poradnia – wyjaśnia Zenon Jasyk ze Stowarzyszenia Podwale Siedem, jeden z autorów projektu.
Strona internetowa poradni podzielona jest na zakładki. Pierwsza z nich zawiera opisy poszczególnych specjalistów z zakresem pomocy, jaką świadczą oraz kontaktem mailowym i telefonicznym.
Z każdym z nich można ustalić termin i formę bezpłatnych porad dotyczących między innymi: profilaktyki HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową, kwestii medycznych związanych z ich leczeniem, pomocy psychologicznej dla osób żyjących z HIV oraz ich bliskich.
Poradnia dostarcza rzetelnej wiedzy
Drugą część poradni stanowi aktualizowana na bieżąco lista projektów związanych z HIV prowadzonych w Polsce.
- Ta część ma służyć szybkiemu zlokalizowaniu pomocy jak najbliżej domu. Chcielibyśmy dotrzeć w ten sposób do ludzi, do których wcześniej rzadko ktokolwiek docierał: do mieszkańców małych miejscowości, osób, które inaczej niż w sieci nie szukają kontaktów czy to z powodu nieśmiałości, czy wstydu, czy – obecnie – pandemii – komentuje Zenon Jasyk.
Z kolei Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci przyznaje, że wielu osobom wciąż brakuje źródeł rzetelnych informacji na temat zakażenia HIV. Projekt Stowarzyszenia Podwale Siedem odpowiada na zapotrzebowanie na taką informację oraz kontakty ze specjalistami.
Pozytywnie Otwarci promują profilaktykę i uczą życia osoby zakażone
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)