Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 27-10-2014 11:11

Rusza siódma edycja kampanii "Drugie Życie"

Rusza siódma edycja akcji promującej transplantologię "Drugie Życie". Do wypełniania oświadczeń woli i oddawania po śmierci narządów zachęcają także ci, którym taki przeszczep uratował życie. Dotychczas rozdano 600 tys. oświadczeń woli.

Fot. Archiwum

Oświadczenie woli to dokument, w którym można zgodzić się na pobranie narządów po śmierci. Wyrażając taką zgodę, ułatwiamy naszym bliskim podjęcie decyzji o oddaniu organów do przeszczepu - informuje Gazeta Wyborcza.

W akcję angażują się uczniowie szkół. To oni rozdają oświadczenia woli i inne materiały informacyjne bowiem kampania jest skierowana w dużej mierze właśnie do młodych osób. Ma przybliżyć ideę transplantologii i odkłamać różne negatywne mity, które narosły wokół przeszczepów.

W kampanii biorą udział także ludzie, którzy sami mieli szczęście, bo znalazł się dawca i mogli przeżyć dzięki przeszczepowi. Teraz sami zachęcają innych do wypełniania oświadczeń woli i oddawania po śmierci organów.

W kampanii "Drugie Życie" od 2008 r. wzięło udział ponad 200 tys. uczniów z 530 szkół.  Poza Wielkopolską kampania dotarła już do województw: małopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego. A w tej edycji po raz pierwszy do wypełniania oświadczeń woli będzie zachęcać młodzież na Podkarpaciu.

Więcej: www.gazeta.pl