×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rusza projekt Buddy Polska: zakażeni pomagają zakażonym

Autor: MAK/Rynek Zdrowia13 stycznia 2020 20:14

- Informacja o zakażeniu HIV może bardzo zmienić świat każdego, kogo dotknie. Jak trudne jest takie doświadczenie najlepiej wie inny zakażony. I właśnie pomoc seropozytywnych kolegów dla nowo zdiagnozowanych osób HIV+ oferuje Społeczny Komitet ds. AIDS w ramach ruszającego 15 stycznia projektu Buddy Polska.

Rusza projekt Buddy Polska: zakażeni pomagają zakażonym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według oficjalnych danych epidemiologicznych na temat liczby zakażeń HIV w Polsce podawanych przez NIZP-PZH tylko w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku nowych zakażeń HIV zanotowano prawie 1000 w porównaniu do 1275 przez cały 2018 rok. To oznacza tysiąc osobistych tragedii, tysiąc osób, spośród których zapewne tylko niewielka część nie została z problemem sama. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Społeczny Komitet ds. AIDS.

Diagnoza HIV to bardzo stresogenna sytuacja. Nie każdy ma po niej dostęp do profesjonalnej pomocy np. psychologa. Zresztą, często sami profesjonaliści świadczący usługi pomocowe mają wiele wątpliwości dotyczących diagnozy HIV czy przebiegu procesu leczenia. Osoby te skupiają się pewnie częściej na kryzysie sytuacyjnym, w jakim znalazła się nowo zdiagnozowana osoba. Niekiedy łatwiej porozmawiać… z kumplem.

Takimi kumplami, z angielskiego buddies, będą w programie specjalnie przeszkoleni wolontariusze żyjący z HIV. Wysłuchają, wesprą, pomogą poradzić sobie z nową sytuacją. Wolontariusze mogą podzielić się swoim doświadczeniem, bezpłatnie i w pełnej dyskrecji. Z projektem ruszamy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu - mówi o programie Buddy Polska Michał Muskała, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.

Każda osoba z diagnozą HIV zgłaszająca się do programu będzie mogła kontaktować się przez 3 miesiące z przeszkolonym wolontariuszem HIV+, który od co najmniej dwóch lat wie o własnym zakażeniu. Będzie on jak kumpel, który wysłucha i doradzi w oparciu o własne doświadczenia. Buddy może pomóc odnaleźć się w sytuacji zakażenia i rozpoczynania leczenia antyretrowirusowego.

Projekt Buddy Polska finansowany jest z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci.

- Codziennie 3-4 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Dlatego każde działanie informacyjne na temat terapii i życia z wirusem jest bardzo cenne. Szczególnie istotne są programy, które angażują samych seropozytywnych, ponieważ najlepiej pokazują, że osoba żyjąca z HIV może być aktywnym człowiekiem, który prowadzi normalne życie i jeszcze pomaga innym - powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum