Rusza program sanatoryjny dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2011 16:51

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie planuje umożliwienie około 800 osobom - ofiarom prześladowań nazistowskich w Polsce - skorzystanie w br. z wyjazdów do sanatoriów.

Rusza program sanatoryjny dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce
Kuracje są finansowane ze środków w wysokości 5 mln euro przekazanych na pomoc ofiarom nazizmu przez koncern Deutsche Bahn, historycznego spadkobiercy kolei hitlerowskich Deutsche Reichsbahn. Połowa tej kwoty przypadła Polsce, reszta trafi na realizację projektów pomocy socjalnej i medycznej na Ukrainę, Białoruśi i do Rosji.

Pieniądze znajdują się na koncie niemieckiej Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość", z którą Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie uzgodniła rodzaje programów humanitarnych. Wśród nich są m.in. jednorazowe zasiłki dla osób w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i program sanatoryjny.

W ramach programu osoby poszkodowane przez Trzecią Rzeszę mogą wyjechać na dwutygodniowe kuracje do siedmiu polskich uzdrowisk: Konstancina-Jeziornej, Ciechocinka, Iwonicza, Jeleniej Góry-Cieplic, Ustronia Morskiego, Bochni i Nałęczowa. Warunkiem ubiegania się o wyjazd jest przesłanie do FPNP wniosku wraz z kompletną dokumentacją do 31 lipca br.

Wnioski rozpatrywane są przez komisję społeczną, w skład której wchodzą przedstawiciele ofiar nazizmu, konsultant medyczny i przedstawiciele Fundacji. Biorą oni pod uwagę stan zdrowia ubiegających się o wyjazd oraz ich sytuację finansową. Pierwszeństwo mają osoby, które dotychczas nie korzystały z innych form pomocy humanitarno-socjalnej oferowanej przez FPNP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum