Rusza kolejna edycja kampanii przeciw depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2015 20:02

Z powodu depresji codziennie 16 osób w Polsce odbiera sobie życie, tymczasem jest to najlepiej dająca się leczyć choroba psychiczna - mówili lekarze na konferencji inaugurującej IX edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji.

Rusza kolejna edycja kampanii przeciw depresji

Depresję trzeba traktować jako chorobę, a nie jako słabość, która minie, jeśli tylko ''weźmiemy się w garść''. Gdy wystąpią jej objawy, nie powinniśmy czekać, ale jak najszybciej udać się do psychiatry, bo im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szybciej uzyskamy efekty - przekonywała dr Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji, która odbyła się w środę (14 stycznia).

Tymczasem - według dr Piotra Wierzbickiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno - po 6-8 miesiącach trwania choroby, często dopiero za namową innej osoby.

Dr Patejuk-Mazurek zaznaczyła, że depresja ujawnia się różnie. - U jednych dominuje lęk, u innych zaburzenia snu, ale cierpienia pacjenta zawsze są podobne - powiedziała.

Obok utrzymującego się smutku podstawowym objawem depresji jest brak motywacji do działania.

- Dla chorego z depresją nawet ubranie się czy codzienna higiena mogą być się trudne jak wspinaczka na bardzo wysoką górę - tłumaczył dr Sławomir Murawiec z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Dialog w Warszawie.

Osoby z depresją mają też problemy natury poznawczej - trudności ze skupieniem się, z myśleniem, kreatywnością. Upośledzony jest także sen - część osób cierpi na bezsenność, inne z kolei uciekają w sen i przesypiają wiele godzin na dobę. Do tego dochodzą: niska samoocena, poczucie winy, uczucie zmęczenia i anhedonia, czyli utrata zdolności do odczuwania przyjemności nawet z rzeczy, które dotychczas ją sprawiały.

- Optymistyczne jest to, że jesteśmy w stanie pomoc większości ludzi z depresją w stosunkowo krótkim czasie. Epizod depresyjny trwa średnio pół roku, a czasem znacznie dłużej, natomiast my jesteśmy w stanie pomóc choremu w ciągu kilku tygodni, tak by normalnie funkcjonował w rodzinie, w pracy - zaznaczył dr Murawiec.

Co istotne, dzięki nowym generacjom leków przeciwdepresyjnych terapia może być dla danego pacjenta dobrana tak, by nie odczuwał żadnych lub tylko minimalne działania niepożądane.

- Nie tylko farmakoterapia stanowi podstawę leczenia depresji. Stosuje się także psychoterapię lub wsparcie psychologiczne, ale o to wszystko trzeba zapytać specjalistę - dodała dr Patejuk-Mazurek.

Z danych WHO wynika, że na świecie co roku na depresję choruje ok. 10 proc. światowej populacji. W Polsce liczbę osób z depresją szacuje się na 1,2-1,5 mln.

Jak przypomniała dr Patejuk-Mazurek, z ostatnich danych wynika, że depresja jest diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia.

Organizowana już po raz dziewiąty Ogólnopolska Kampania Społeczna Forum Przeciw Depresji ma na celu przekonanie Polaków, że depresja jest poważnym schorzeniem, ale można ją wyleczyć. W ramach tegorocznej edycji uruchomiony został Antydepresyjny Telefon Forum (22 5949100), na który można dzwonić w środy i czwartki w godz. 17-19, by skonsultować się ze specjalistami.

Działa także Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka (22 6544041, w poniedziałki w godz. 17-20). Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach kampanii można znaleźć na stronie internetowej (www.forumprzecwidepresji.pl).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum