Rusza kampania wspierająca: zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 30 października 2019 10:55

W Polsce nadal brakuje społecznej akceptacji osób z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów, mimo że od wielu lat prowadzone są różne kampanie edukacyjne. Problem stygmatyzacji z powodu tych chorób jest wciąż obecny i potrzebna jest bardziej systematyczna edukacja - przypominają specjaliści z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę.

Rusza kampania wspierająca: zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz
Fot. Shutterstock

Eksperci zaznaczają, że obecnie łuszczyna jest w kraju leczona na poziomie światowym.

Od 1 listopada dzięki zmianom w programie lekowym leczenia umiarkowanej i ciężkiej łuszczycy plackowatej pacjenci będą mieli szerszy dostęp do nowoczesnych terapii. Obniżono kryterium PASI z 18 na 10 dla adalimumabu i etanerceptu, a czas leczenia dla wszystkich terapii został wydłużony do 96 tygodni.

Prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii przypomina jak wygląda ścieżka pacjenta z łuszczycą w systemie ochrony zdrowia w Polsce:

- Dermatolog diagnozuje łuszczycę na podstawie obrazu klinicznego. W przypadkach wątpliwych wykonuje badanie histopatologiczne skóry. W rozpoznaniu stwierdza łuszczycę łagodną, czyli taką która zajmuje do 10 proc. powierzchni ciała, bądź łuszczycę umiarkowaną do ciężkiej, czyli taką gdzie zmiany skórne zajmują więcej niż 10 proc. i włącza odpowiednie leczenie.

- W łuszczycy łagodnej podejmowane jest głównie leczenie miejscowe, a w łuszczycy umiarkowanej, bądź w ciężkich typach, stosuje się fototerapię albo leki ogólne. W przypadku braku odpowiedzi na konwencjonalne leczenie lekami ogólnymi pacjent włączany jest do programów lekowych, które są finansowane przez NFZ. W Polsce leczymy dzisiaj łuszczycę na światowym poziomie -  podkreśla prof. Narbutt.

Problem nadal stanowi postrzeganie chorych przez otoczenie.

- Bycie chorym na łuszczycę wymaga odwagi. Odwagi spojrzenia w lustro, by pójść do fryzjera, czy na rozmowę o pracę. Walka o wolność od łuszczycy, by nie zdominowała całego życia jest trudna. Dlatego to otoczenie powinno swoim zrozumieniem problemu sprawić by chorzy nie czuli się gorsi, samotni i wykluczeni - mówi Dorota Minta psycholog z Przychodni Lwowskiej w Warszawie, cytowana w materiale dla prasy przygotowanej przez organizatorów kampanii.

Aby zmienić podejście do osób z łuszczycą wystarczy wiedza o chorobie. Między innymi choćby taka, że łuszczycą nie można się zarazić. Stąd pomysł szkolnej godziny lekcyjnej na temat łuszczycy i ŁZS. W ramach rozpoczynającej się kampanii społeczno-edukacyjnej pod hasłem Akademia Łuszczycy i ŁZS "Łuszczyca i ŁZS od podstaw", we współpracy z klinicystą, pedagogiem i pacjentami opracowano materiały edukacyjne. Powstał konspekt lekcji z informacją jak przeprowadzić zajęcia, są i materiały filmowe: sonda uliczna i wykład prof. Joanny Narbutt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum