Rusza kampania edukacyjno-szkoleniowa Czyste Powietrze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2018 21:00

Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska rozpoczęły w piątek (29 czerwca) kampanię edukacyjno-szkoleniową programu priorytetowego NFOŚiGW Czyste Powietrze - poinformował rzecznik NFOŚIGW Sławomir Kmiecik.

Rusza kampania edukacyjno-szkoleniowa Czyste Powietrze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W inauguracyjnym szkoleniu z udziałem m.in. ministra środowiska Henryka Kowalczyka uczestniczyło prawie dwieście osób. Podejmą oni szkolenia w 2,5 tys. polskich gmin na temat jakości powietrza i zagrożeń związanych z jego nadmiernym zanieczyszczeniem, a zwłaszcza programu Czyste Powietrze, który w dziesięcioletnim okresie wdrażania ma rozwiązać problem smogu w Polsce.

Minister zaznaczył, że projekt programu jest już w końcowej fazie uzgadniania.

Szkolenia rozpoczną się w trzeciej dekadzie lipca br., a zakończyć powinny się do połowy października br. Terminarz spotkań resort środowiska ma ustalić w porozumieniu z władzami lokalnymi, parlamentarzystami i radnymi. Sam program Czyste Powietrze będzie realizowany przez WFOŚiGW na podstawie zawartych umów z beneficjentami. NFOŚiGW będzie pełnił rolę koordynatora, zawierając z funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnieniu środków.

Szkolenia będą całodniowe, składające się z trzech bloków nt: jakość powietrza; program NFOŚiGW Czyste Powietrze oraz programy BOŚ S.A.; warsztaty pisania wniosków do programu Czyste Powietrze.

Na początku czerwca br. w KPRM podpisano porozumienie ws. realizacji programu Czyste Powietrze, który, jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, "ma zastopować smog".

Na program będą składać się wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domów. Jest to pierwsze tego typu kompleksowe podejście do sprawy jakości powietrza w Polsce, które odnosi się np. do takich kwestii, jak wymiana kotłów - tzw. kopciuchów na te najlepszej jakości, "w których nie można spalać byle czego".

Program jest rozłożony na 10 lat i ma kosztować ok. 130 mld zł.

Anna Wysoczańska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze