Rusza akcja bezpłatnych badań urologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 10:52

Od piątku (9 września) ruszają zapisy na bezpłatne badania prostaty dla mężczyzn po 50. roku życia. Badania będą wykonywane w ramach Tygodnia Urologii w dniach 12-16 września w 32 miastach Polski - poinformowało Polskie Towarzystwo Urologiczne, organizujące akcję.

Rusza akcja bezpłatnych badań urologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślili, mogą się na nie zgłaszać też młodsi panowie, którzy obserwują u siebie objawy sugerujące przerost prostaty, jak np. częstsze niż kiedyś oddawanie moczu w ciągu dnia i w nocy, ból podczas tej czynności, trudności z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu, nagłe parcie na mocz, nawet przy niewypełnionym pęcherzu, słaby strumień moczu.

Aby zapisać się na badanie trzeba na stronie internetowej - www.tydzienurologii.pl - znaleźć miasto, gabinet i termin, w którym odbywają się konsultacje i zadzwonić na numer infolinii 801 002 155, która będzie czynna w dniach 9-16 września w godzinach od 8.00 do 19.00.

Jak wyjaśnił prof. Marek Sosnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas konsultacji urolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, a następnie w rękawiczce zbada prostatę przez odbyt. Jest to badanie bezbolesne i nie należy się go obawiać czy wstydzić. Urolodzy wykonują wiele takich badań co dnia.

Rozrost stercza jest nie tylko przyczyną uciążliwych problemów z oddawaniem moczu, które niekorzystnie wpływa na różne sfery życia mężczyzny, także intymne. Nieleczony może mieć też poważne następstwa, takie jak zaleganie moczu, kamica pęcherza, infekcje dróg moczowych, a po długim okresie choroby nawet niewydolność nerek. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum