Rumunia: zaczęli szczepić przeciwko grypie A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 13:55

Rumunia rozpoczęła w czwartek (26 listopada) akcję szczepień przeciwko grypie A/H1N1.

Rumunia: zaczęli szczepić przeciwko grypie A

W  tym tygodniu zanotowano w tym kraju pierwsze dwie ofiary śmiertelne nowej grypy – poinformowało ministerstwo zdrowia w Bukareszcie.

250 tysięcy dawek szczepionki, wyprodukowanych przez Instytut Cantacuzino w Bukareszcie, trafiło do miejsc, gdzie zanotowano najwięcej przypadków zachorowań, np. do Bukaresztu. Część szczepionek przekazano do stolicy Mołdawii, Kiszyniowa.

„Pierwsi zostaną zaszczepieni lekarze, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe i należące do grup zwiększonego ryzyka, w tym uczniowie szkół średnich i studenci” – sprecyzowało w komunikacie ministerstwo.

Szczepionka nie będzie dostępna w aptekach. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Rumunia powinna zaszczepić 40 procent swej populacji. Do końca 2010 roku ma być wyprodukowanych około 10 mln dawek szczepionki. Bukareszt wcześniej zamierzał kupić szczepionkę od koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline, jednak wycofał się z uwagi na polemiki wokół odpowiedzialności producenta za ewentualne skutki uboczne szczepionki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum