Rumunia: kwarantanna w szpitalach, szkoły zamknięte

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 20:58

Pięć szkół zamknięto w Rumunii z powodu grypy A/H1N1, a we wszystkich szpitalach w kraju ogłoszono kwarantannę w związku z wirusem.

Według rumuńskiego ministerstwa zdrowia, w Rumunii odnotowano dotąd 555 przypadków nowej grypy. Nie zarejestrowano żadnego zgonu z powodu tej choroby.

Rumunia pod koniec listopada rozpocznie akcję szczepień, którymi w pierwszej kolejności mają być objęci pracownicy służby zdrowia i uczniowie w Bukareszcie i Jassach na północnym wschodzie, a także funkcjonariusze służb na granicy z Ukrainą, która jest dotknięta epidemią grypy.

W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa władze szkolne w Bukareszcie zdecydowały o bezpłatnym rozdaniu masek ochronnych i przeprowadzeniu dezynfekcji w stołecznych szkołach.

Informacje o sytuacji epidemiologicznej podają także władze Niemiec. – Według danych liczba zachorowań wzrosła z 1860 do 3 tys. tygodniowo – powiedział Joerg Hacker, szef Instytutu im. Roberta Kocha. Dotychczas w Niemczech na nową grypę A/H1N1 zmarło sześć osób, a zachorowało ok. 30 tysięcy.

Zdaniem Hackera, rozpoczęła się fala zachorowań na A/H1N1, której oczekiwano na jesieni. W Niemczech rozpoczął się program masowych szczepień przeciw nowej grypie. Podobne programy realizuje się w USA, W. Brytanii, Kanadzie i Chinach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum