Ruda Śląska: zmodyfikowano program dopłat do operacji zaćmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2017 10:29

Cztery rodzaje nowoczesnych soczewek i dużą dopłatę do zabiegu mają teraz do dyspozycji mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą się poddać operacji usunięcia zaćmy w Szpitalu Miejskim.

Ruda Śląska: zmodyfikowano program dopłat do operacji zaćmy
Ruda Śląska: zmodyfikowano program dopłat do operacji zaćmy. Fot.Archiwum

Program dopłat do komercyjnych zabiegów usunięcia zaćmy trwa w mieście od pięciu lat, skorzystało z niego już ponad 1,7 tys. osób. Teraz koszty dofinansowywanego zabiegu wzrosły, ale mieszkańcy mają do wyboru cztery rodzaje soczewek najnowszej generacji. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów w placówce przeznaczyło właśnie 50 tys. zł.

Koszt komercyjnej operacji usunięcia zaćmy w rudzkim szpitalu to obecnie 2,7 tys. zł. Mieszkańcy Rudy zapłacą jednak tylko niecałe 52 proc. tej kwoty.

Czytaj: W tym samorządowym szpitalu seniorzy mogą współpłacić za operacje zaćmy

- Władze miasta z dużą przychylnością podchodzą do dofinansowania zabiegów usunięcia zaćmy dla mieszkańców, co bardzo nas cieszy. Wszczepiamy pacjentom soczewki najlepsze obecnie na rynku, do tego dajemy im wybór. W nowej ofercie są cztery soczewki o najwyższym standardzie. Nasi specjaliści ocenią i doradzą, która z nich z punktu medycznego będzie dla danego pacjenta właściwa - powiedziała prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr Katarzyna Adamek.

W kwietniu Szpital Miejski rozpoczął akcję edukacyjną dla mieszkańców "Oko na seniora", bo to własnie seniorzy stanowią większość pacjentów oddziału okulistyki. Przygotowano ulotki informacyjne i broszurki o zaćmie, możliwościach leczenia i samym zabiegu usunięcia zaćmy, organizowane są też spotkania z mieszkańcami. - Zainteresowanie jest bardzo duże - zaznaczył rzecznik szpitala Arkadiusz Loska.

Zależnie od rodzaju wybranej przez pacjenta i lekarza soczewki, rudzianie płacą za zabieg od 1,2 tys. do 2,5 tys. zł, cena tych zabiegów dla innych zainteresowanych to 2,7 tys. - 3,9 tys. zł.

W rudzkim szpitalu rocznie wykonywanych jest ok. 600 zabiegów usuwania zaćmy. Na zabieg dofinansowany przez miasto czeka obecnie blisko 300 mieszkańców, średni czas oczekiwania wynosi ok. 4 miesięcy, na zabieg komercyjny - 2 tygodnie.

Rudzki szpital nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na okulistykę, odwołał się od tej decyzji prezesa NFZ, sprawę rozpatrują sądy administracyjne kolejnych instancji.

Na operacje usunięcia zaćmy refundowane przez NFZ w śląskich ośrodkach okulistycznych czeka się dłużej - do 1,5 roku. Część pacjentów decyduje się na zabieg za granicą, np. w Czechach, po czym - na podstawie unijnej dyrektywy transgranicznej, uprawniającej do refundacji leczenia w innych krajach UE - występuje o zwrot kosztów leczenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. Operacje usunięcia zaćmy są najczęściej przeprowadzanym okulistycznym zabiegiem chirurgicznym. W Polsce wykonuje się rocznie ok. 3 tys. takich operacji w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, natomiast w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej - ponad 6 tys.

Operacyjne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki należy do zabiegów obarczonych niewielkim ryzykiem powikłań, a dobre wyniki uzyskuje się w ok. 90 proc. przypadków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum