Ruda Śląska: specjaliści ze Szwecji i Wielkiej Brytanii prowadzili szkolenie dotyczące neonatologii

Autor: rudaslaska.com.pl/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2019 17:55

W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zakończyło się szkolenie, które poprowadzili światowej klasy lekarze: neonatolog prof. Uwe Ewald z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Uppsali (Szwecja) oraz Simon Clare ze Szpitali Uniwersyteckich w Londynie - informuje serwis RudaSlaska.com.pl.

Ruda Śląska: specjaliści ze Szwecji i Wielkiej Brytanii prowadzili szkolenie dotyczące neonatologii
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prof. Uwe Ewald przyjeżdża do Polski regularnie od niemal 12 lat. Za każdym razem prowadzi szkolenia i wymienia się bezcenną wiedzą z personelem rudzkiego szpitala. Z kolei polscy lekarze jeżdżą zdobywać wiedzę do szpitala w Uppsali, gdzie pracuje profesor.

- Można powiedzieć, że prof. Ewald jest współtwórcą obecnego wydania rudzkiej neonatologii. Tworzył ośrodek w Uppsali, który, jeżeli chodzi o wyniki leczenia  najmniejszych pacjentów, uznawany jest za jeden z 2-3 najlepszych ośrodków na świecie. To doskonały praktyk i świetny nauczyciel. Jest się od kogo uczyć - zdradza prof. Janusz Świetliński, ordynator oddziału neonatologii rudzkiego szpitala.

Prof. Ewald zapytany o to, czym różni się skandynawska szkoła opieki nad noworodkami od polskiej podkreśla, że w Szwecji i Norwegii większy nacisk kładziony jest na zintegrowaną opiekę całej rodziny nad noworodkiem.

- Szwedzkie mamy są bardziej zaangażowane. Chcą większego uczestnictwa w opiece nad maluchem. Klasyczny model opieki nad nowonarodzonym dzieckiem jest bardziej autorytarny, natomiast my dążymy do większego zintegrowania pomiędzy lekarzami, pacjentami i personelem. Okazuje się, że współczynnik przeżywalności wcześniaków w krajach skandynawskich jest zdecydowanie wyższy niż w pozostałej części Europy - zaznacza prof. Uwe Ewald.

Czy możliwe jest wprowadzenie w naszym kraju standardów skandynawskich? - Oczywiście, ponieważ środowisko, w którym pracujemy obejmuje dzieci, rodziców i personel, a to wszędzie wygląda tak samo. Kraje różnią się jednak pod względem ekonomicznym. W Szwecji wiele inwestuje się w dzieci. Lepiej inwestować w nowonarodzone chore dziecko niż w chorego 40-latka, ponieważ te noworodki będą kiedyś dorosłymi, a jeżeli będą zdrowymi dorosłymi, zdecydowanie wpłynie to pozytywnie na całe społeczeństwo - przekonuje prof. Ewald.

Więcej: rudaslaska.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum