Ruda Śląska: WOŚP dla Banku Mleka Kobiecego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2013 17:37

Wart ok. 0,5 mln zł nowoczesny sprzęt zwiększający komfort dawczyń i pracowników Banku Mleka Kobiecego w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej przekazała w poniedziałek (8 lipca) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ruda Śląska: WOŚP dla Banku Mleka Kobiecego

Bank otrzymał m.in. analizator składu mleka, homogenizator, dezynfektor, zamrażarkę z rejestracją temperatury, podgrzewarkę, pasteryzator i blisko 20 elektrycznych laktatorów.

- Skończą się wreszcie kolejki mam do laktatora, będzie też możliwość jego wypożyczenia do domu. My będziemy mogli precyzyjniej wzbogacać mleko dla wcześniaków, które mają np. znacznie większe zapotrzebowanie na białko, niż dzieci urodzone w terminie - powiedziała PAP lekarz neonatolog dr Marta Twardoch-Drozd.

Bank Mleka Kobiecego powstał w rudzkim szpitalu jako pierwsza tego typu placówka w woj. śląskim, a druga w kraju. - Od tej pory wszystkie wcześniaki urodzone w naszym szpitalu są karmione mlekiem kobiecym. Jak wiadomo, to najlepsza dla takich maluchów dieta i lek jednocześnie. Pozwala m.in. ograniczyć liczbę zakażeń szpitalnych. Mleko kobiece pozwala szybciej „rozkarmić" wcześniaka i podawać mu większe ilości jedzenia - wyjaśniła dr Twardoch-Drozd.

Jak podkreśliła, w ciągu roku funkcjonowania banku tylko jedna kobieta nie zgodziła się zostać dawczynią. - Generalnie panie podchodzą do tego rewelacyjnie. Cieszą się, że mogą oddać mleko i odwdzięczyć się za czas, kiedy ich dziecko korzystało z mleka innych kobiet, bo w pierwszych dniach po urodzeniu wcześniaka kobietom nieraz brakuje pokarmu - mówiła neonatolog.

Wyłącznie mlekiem z banku w rudzkim szpitalu udało się wykarmić dziecko urodzone przedwcześnie w 23. tygodniu ciąży i pozostawione przez matkę w szpitalu. W dobrym stanie zostało potem wypisane i trafiło do rodziny zastępczej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum