Ruda Śląska: 42 zakażenia SARS-CoV-2 w stacji dializ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2020 20:19

Już u 42 osób pracujących lub korzystających ze stacji dializ w Rudzie Śląskiej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wśród zakażonych pacjentów są osoby niepełnosprawne - podopieczni ośrodka w Borowej Wsi.

Wśród zakażonych są także osoby niepełnosprawne Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

O problemach stacji, działającej przy miejskim szpitalu w dzielnicy Godula, ale prowadzonej przez prywatną spółkę, poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer po informacji przedłożonej przez nią władzom miasta.

- Stacja została wczoraj dokładnie zdezynfekowana. Od poniedziałku pracuje jako "czysta". Pacjenci zakażeni koronawirusem są dializowani w szpitalach w Raciborzu i w Gliwicach. W sumie w stacji dializ zostały zakażone 42 osoby (osiem z nich to personel). Połowa to mieszkańcy Rudy Śląskiej. Za kilka dni pacjenci i personel stacji, którzy mieli ujemne wyniki badań na obecność koronawirusa, zostaną przebadani ponownie - przekazał wiceprezydent na portalu społecznościowym.

Sześć zakażeń koronawirusem potwierdzono też właśnie w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Borowej Wsi (Śląskie) - poinformowało w poniedziałek Starostwo Powiatowe w Mikołowie. Dyrektor ośrodka Dariusz Latos wskazał, że źródłem zakażenia była stacja dializ w Rudzie Śląskiej. To właśnie tam jedna z podopiecznych ośrodka z powodu niewydolności nerek była poddawana zabiegom. Po powrocie z dializy zaraziła kolejnych pięć osób. Do szpitala trafiła jedna z nich, pozostałe są w izolacji na terenie ośrodka. Cały ośrodek jest objęty kwarantanną. Znajduje się w nim 150 osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Opiekuje się nimi 20 pracowników.

Anna Gumułka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum