Ruch jako element leżący u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia – Centrum Rehabilitacji Kompleksowej
Elementem, który nieodzownie łączy się z prawidłowym żywieniem, jest codzienna aktywność fizyczna. Stanowi ona również podstawę Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznych z 2016 roku. Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna to nie tylko pot wylany na siłowni. Wyjście z psem, dojście do pracy jeśli zaparkujemy samochód dwie przecznice dalej, posprzątanie mieszkania czy sobotnie zakupy to również wysiłek dla naszego organizmu.

Jakie korzyści przynosi Nam podejmowanie aktywności fizycznej?
- Reguluje stężenie cukru we krwi, poprawia wrażliwość tkanek na insulinę,
- Reguluje przemianę materii, pozwala kontrolować masę ciała,
- Obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego,
- Reguluje ciśnienie krwi,
- Pomaga w prewencji osteoporozy,
- Wzmacnia system immunologiczny,
- Poprawia samopoczucie
Piramida żywieniowa dla osób starszych
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w starszym wieku, to nowa kompozycja prostych i łatwych do naśladowania zasad zdrowego żywienia, oraz wdrążenia ich do naszego codziennego funkcjonowania. Piramida ta została przedstawiona na konferencji prasowej 26 stycznia 2018 roku w trakcie III Narodowego Kongresu Żywieniowego zorganizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ). Jest to nowe połączenie zaleceń zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, będące rozszerzeniem dwóch poprzednich piramid. Główne zmiany dotyczą włączenia ruchu jako szeroko pojętej aktywności fizycznej, uwzględnienie wody oraz witaminy D.
Czy nas to zaskakuje? Otóż, nie. Oczywisty fakt, jakim jest picie większej ilości wody został doceniony, ponieważ nawodnienie organizmu wśród osób starszych, odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ten czynnik pojawił się na drugim progu piramidy. Co istotne, woda ukazana jest na pozycji ważniejszej od jedzenia. To wynikać może ,ze względu na fakt, iż seniorzy często o niej zapominają. Dlatego też, należy pamiętać o tym, aby codziennie wzbogacać dietę w witaminę D (2000 j.m. / dobę) ,spożywać dużą ilości wody, być aktywnym fizycznie oraz umysłowo. Warto, też angażować się w każdą działalność społeczną, która pozwala nam odczuwać satysfakcję.
Liczba osób po 65. roku życia stanowi w Polsce około 16% populacji. Z wiekiem musimy coraz częściej zmagać się z kolejnymi chorobami przewlekłymi, które mogą pojawić się u nas nieoczekiwanie, między innymi takie jak otyłość, choroby serca, cukrzyca, zapalenia stawów, osteoporoza i inne. Odpowiednie odżywianie się i aktywności fizyczne w myśl zasad piramidy, mają na celu zachowanie dobrego stanu zdrowia. Według WHO zaleca się aby senior przeznaczał na aktywność fizyczną co najmniej 150 minut tygodniowo, jednak w odstępach, nie krótszych niż 10 minut jednorazowo. Jest to podstawa piramidy, aby utrzymać ciało w dobrym stanie. Stosowanie się według podanych wytycznych sprawia, że osoba w podeszłym wieku, zwiększa szansę na to, aby w sposób naturalny chronić swój stan zdrowia w dłuższym okresie czasu. I co istotne – zalecenia te odnoszą się, także do osób o ograniczonej sprawności ruchowej, która tak naprawdę w większości przypadków może stać się realizowana przy pomocy osób trzecich.
W zachowaniu naszej sprawności ruchowej bez wątpienia pomocne okazują się ośrodki rehabilitacyjne. Jednak najczęstszymi barierami okazują się długie kolejki w oczekiwaniu na leczenie refundowane przez NFZ w czasie kiedy choroba postępować może, na tyle szybko, że zmiany zachodzą niekiedy nieodwracalnie. Z pomocą jednak, mogą przyjść nam rozwiązania alternatywne, ponieważ w Polsce powstaje coraz więcej firm, dzięki którym możemy otrzymać szybką, fachową a co najważniejsze w pełni kompleksową pomoc. Jednym z takich ośrodków jest Centrum Rehabilitacji Kompleksowej (CRK). To właśnie w tym miejscu, możemy liczyć na objęcie indywidualnym programem rehabilitacyjnym, pod kierunkiem wykwalifikowanych, doświadczonych interdyscyplinarnych zespołów w skład , których wchodzą wysokiej klasy lekarze specjaliści, fizjoterapeuci, rehabilitanci, personel pielęgniarski oraz pomocniczy.
Jak już wspomnieliśmy Rehabilitacja jest procesem kompleksowym, który realizowany profesjonalnie przyczynia się do odzyskania w możliwym zakresie utraconej sprawności, a tym samym przywraca prawidłową jakości życia Pacjenta. Dodatkowymi atutami ośrodków CKR, poza profesjonalną i życzliwą kadrą, są usług realizowane w myśl założeń:
- Powszechności – każdy pacjent ma prawo do rehabilitacji
- Wczesności – rehabilitację należy rozpocząć jak najwcześniej po odpowiedniej diagnozie
- Kompleksowości– rehabilitacja powinna być prowadzona przez zespół interdyscyplinarny oraz dotyczyć każdej sfery życia Pacjenta (fizycznej, psychicznej, duchowej, zachowań społecznych, etc.)
- Ciągłości – rehabilitacja jest procesem ciągłym, który należy kontynuować, aż do osiągnięcia pożądanego efektu
Te zaś, odgrywają kluczową rolę w całościowym procesie leczenia rehabilitacyjnego.
Dzięki skutecznej rehabilitacji, możemy przyczynić się do odpowiedniego odbudowania siły oraz wspomagać działania mające na celu przezwyciężanie niepełnosprawności. Dlatego powinniśmy pamiętać, że brak leczenia w starszym wieku, przyczynia się do upośledzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Mogą występować zaniki mięśni, powstać ograniczenia ruchomości w stawach i przykurcze. Znacznie postępuje odwapnienie kości, co może skutkować osteoporozą. Nieustający brak ruchu upośledzać może procesy trawienne oraz wchłanianie pokarmów a nawet utrudniać oddawanie moczu i stolca.
Decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzamy czas, często pieniądze, które wydajemy na leki przepisywane u różnych odrębnych specjalistów, ale przede wszystkim zapewniamy sobie łatwy dostęp do kompleksowej opieki medycznej.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)