Rozporządzenie ministra zdrowia sprawiło, że zakaźnicy zaczęli kłamać?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2020 09:25

Lekarze leczący choroby zakaźne muszę obecnie kłamać, żeby móc leczyć pacjentów z chorobami innymi niż COVID-19 - informuje Gazeta Wyborcza i wyjaśnia, że to efekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Lekarze udają, że osoby zmagające się z innymi chorobami zakaźnymi są zakażone koronawirusem, by w ten sposób dalej ich leczyć. Fot. Shutterstock

Jak wyjaśnia Gazeta, chodzi o obowiązujące od tygodnia rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ograniczeń w pracy lekarzy i pielęgniarek zajmujących się pacjentami zakażonymi koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia.

Zgodnie z rozporządzeniem dyrektorzy szpitali zamienionych w całości w zakaźne lub szpitali, w których znajdują się takie oddziały, mają opracować listę wszystkich pracowników medycznych, którzy mają bezpośredni kontakt z takimi pacjentami. Pracownikom z listy nie wolno uczestniczyć w leczeniu pacjentów żadnych innych pacjentów, chyba że chodzi o porady udzielane przez telefon.

Tym samym chorzy z AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) czy boreliozą, którymi do tej pory opiekowali się zakaźnicy, a którzy wymagają długotrwałego leczenia - pozostaliby bez pomocy medyków.

Pracownicy oddziałów przyznają: kłamiemy w imię dobra tych pacjentów. Lekarze udają, że osoby zmagające się z innymi chorobami zakaźnymi są zakażone koronawirusem, by w ten sposób dalej ich leczyć. 

Więcej: wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum