Rozpoczyna się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 08:34

Kardiologia w praktyce lekarza rodzinnego jest głównym tematem tegorocznego, jubileuszowego XV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w czwartek (6 października) rozpoczyna się we Wrocławiu pod hasłem "Współpracuj z sercem".

Rozpoczyna się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W tym roku poza kardiologami w kongresie będą uczestniczyć również specjaliści innych dziedzin medycyny. Według prof. Piotra Ponikowskiego, współprzewodniczącym komitetu organizacyjnego i naukowego kongresu, w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu krążenia ważną rolę pełnią lekarze medycyny rodzinnej. To na nich spoczywa główny ciężar rozpoznawania i leczenia osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

- Są oni wręcz niezbędni w zwalczaniu chorób układu krążenia, gdyż stosunkowo niewielka liczba kardiologów nie jest w stanie objąć stałą opieką wszystkich chorych - przekonuje prof. Ponikowski. W jego ocenie, na nadciśnienie tętnicze choruje w Polsce 7-8 mln ludzi, choroba niedokrwienna serca dotyczy 1,5-2 mln, a na niewydolność serca cierpi około miliona Polaków.

- Na kongresie chcemy zatm przedstawić lekarzom rodzinnym kluczowe zagadnienia, jakimi są czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i strategie ich zwalczania, oraz w praktyczny sposób zwrócić uwagę na nowości w zakresie rozpoznawania i leczenia najczęstszych chorób układu krążenia - podkreśla prof. Ponikowski.

Wielu chorych zgłaszających się do kardiologa jest obciążonych chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca i miażdżyca. Dlatego w tym roku poza sesjami specjalistycznymi poświęconymi diagnostyce i leczeniu chorób serca, odbędą się sesje interdyscyplinarne, przygotowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, Polskim Towarzystwem Endokrynologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskim Towarzystwem Badań nad Miażdżycą.

- Co roku 17 mln ludzi na świecie umiera na zawał serca lub udar mózgu. Prawie 80 proc. tych zgonów można by zapobiec poprzez skuteczną kontrolę i modyfikację czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, nikotynizm, cukrzyca, brak aktywności fizycznej, stres i niewłaściwa dieta - podkreśla prof. Waldemar Banasiak, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dodaje, że kłopot polega na tym, że zaangażowanie lekarza w walkę z czynnikami ryzyka musi być połączone z silną wolą i chęcią pacjenta oraz jego otoczenia do wdrożenia w codziennie życie prozdrowotnych zaleceń.

Podczas trzydniowego kongresu będą omówione również najnowsze osiągnięcia w kardiologii polskiej i światowej. Zaplanowano prawie sto sesji naukowych z udziałem ekspertów z różnych dziedzin. Organizatorzy przewidują, że w kongresie weźmie udział około 6 tys. lekarzy, fizykoterapeutów, pielęgniarek, studentów medycyny i wystawców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze