Rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2013 11:01

W piątek (24 maja) rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka.

Rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka

Choroba ta to najgroźniejszy nowotwór skory, który mimo iż występuje stosunkowo rzadko - stanowi jedynie 6 proc. nowotwór skóry, jest odpowiedzialny za blisko 80 proc. zgonów w tej grupie nowotworów. Czerniak jest tak zabójczym nowotworem, ponieważ jest rozpoznany w bardzo późnych stadiach, kiedy choroba nie jest ograniczona do tkanki skórnej, lecz rozsiana w organizmie.

Jak podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka aby wychwycić zmianę wcześnie należy poznać najbardziej charakterystyczne jego cechy i szybko interweniować zwracając się do chirurga - onkologa lub dermatologa.

Tymczasem badania opinii Polaków przeprowadzone przez TNS OBOP w kwietniu 2013 roku wykazały, iż 14 proc. badanych w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona, a 32 proc. deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. To oznacza, iż blisko połowa badanych Polaków (46 proc.) nie obserwuje skóry lub nie zwraca uwagi na znamiona.

Większość czerniaków nie rozwija się w obrębie już istniejących znamion, lecz jest nowymi tworami. Dlatego należy zwracać uwagę na każde, nawet najmniejsze zmiany. Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji.

Cechy czerniaka są charakterystyczne i ich znajomość możemy szybko określić za pomocą określonych kryteriów ABCDE. Oznaczają one zmianę asymetryczną, o nierównomiernych kształtach, niejednolitym kolorze, wielkości powyżej 0,5 cm oraz dynamicznie postępujących zmianach zachodzących w znamieniu.

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają cechy zawarte pod określonymi kryteriami, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum