×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Autyzmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 grudnia 2013 11:30

Bezpłatne konsultacje i warsztaty dotyczące diagnozowania i terapii autyzmu, konferencja naukowa, przegląd filmów, koncert i bal charytatywny - to niektóre wydarzenia, towarzyszące rozpoczynającemu się w niedzielę (1 grudnia) Europejskiemu Tygodniowi Autyzmu.

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Autyzmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tydzień obchodzony jest corocznie w pierwszych dniach grudnia, a jego celem jest m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawa dostępu do usług opiekuńczych dla osób nim dotkniętych.

Organizatorem wydarzeń Europejskiego Tygodnia Autyzmu są placówki i organizacje zajmujące się diagnozowaniem i terapią zaburzeń autystycznych.

W Krakowie, Warszawie i Wrocławiu między 2 a 4 grudnia zorganizują one bezpłatne konsultacje, podczas których rodzice będą mogli dowiedzieć się m.in., gdzie i w jaki sposób można uzyskać diagnozę, jakie terapie będą najlepiej wspierały rozwój dziecka oraz jakie cechy i zachowania powinny zaniepokoić.

Natomiast 5 grudnia w tych samych miastach odbędą się nieodpłatne warsztaty dla rodziców, nauczycieli, pedagogów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką autyzmu - "Niezbędnik rodzica". Program obejmuje takie tematy jak: pierwsze objawy autyzmu, proces diagnostyczny, dieta dziecka z autyzmem.

W Krakowie oprócz konsultacji i warsztatów odbędzie się także konferencja naukowa oraz przegląd filmów o autyzmie i Zespole Aspergera, koncert i bal charytatywny na rzecz osób z autyzmem, kiermasz i wystawa prac osób dotkniętych tym zaburzeniem.

Działania organizują wspólnie: Fundacja Wspólna Nadzieja, Stowarzyszenie Zacisze, Stowarzyszenie Przyszłość, Centrum Terapii PROMITIS, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, Centrum Autyzmu w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny.

Więcej informacji o wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Autyzmu można znaleźć można m.in. na stronach internetowych Fundacji Wspólna Nadzieja i Centrum Terapii PROMITIS.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, wynikającym z nieprawidłowości w rozwoju funkcji mózgu dziecka. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się i kontaktach społecznych. Odpowiednio wcześnie wykryty i zdiagnozowany może być leczony. Wcześnie rozpoczęta terapia i edukacja prowadzą do osiągania samodzielności, często ujawniają też wyjątkowe zdolności.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce. Jednak przyjmując dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach (w Polsce takich badań nie było), szacuje się, iż osób tych może być ok. 30 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze