Rozpoczęto prace nad nowelizacją rozporządzenia o opiece paliatywnej i hospicyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2020 08:58

Niezbędne jest zwiększenie nakładów finansowych na wszystkie rodzaje opieki: stacjonarną, domową i ambulatoryjną - powiedział w czwartkowym (6 lutego) wywiadzie "Naszemu Dziennikowi" krajowy konsultant ds. medycyny paliatywnej i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Wojciech Leppert.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Krajowy konsultant ds. medycyny paliatywnej poinformował o rozpoczęciu prac nad nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia o opiece paliatywnej i hospicyjnej, która ma poprawić pacjentom dostęp do opieki i dostosować regulacje prawne do potrzeb chorych, a także zoptymalizować organizację tej opieki.

"Mamy w Polsce niedobór około 800-1000 łóżek opieki paliatywnej, ponadto ich rozkład geograficzny jest często nierównomierny. Nowe oddziały nieraz mają trudności z uzyskaniem kontraktu z NFZ" - powiedział gazecie Wojciech Leppert.

Zwrócił uwagę, że często pacjenci muszą czekać w kolejkach nie tylko do opieki stacjonarnej, ale także domowej. "Dla części chorych z zaawansowaną chorobą może to oznaczać, że właściwej opieki mogą nie uzyskać" - powiedział.

Zapytany, jak będzie próbował pozyskiwać lekarzy angażujących się w hospicja i opiekę paliatywną, odpowiedział, że należy zmienić panujące stereotypy, "iż jedynie wyleczenie chorych i powrót do pełnego zdrowia jest sukcesem lekarza" i docenić również wysiłki lekarzy i personelu medycznego, którzy dokładają starań, aby poprawić samopoczucie i komfort chorych oraz ich opiekunów.

Dodał, że "nic nie zastąpi rozmowy i osobistego spotkania z chorym i jego rodziną" i warto przekonywać lekarzy, że opieka paliatywna to "fascynujący obszar medycyny", wymagający wspólnych działań lekarzy i psychologów. 

Monika Witkowska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum