Rozpoczęła się druga zbiórka "Okulary dla Afryki"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2016 13:02

Niepotrzebne, używane okulary korekcyjne można przekazać dla potrzebujących w Afryce - ruszyła właśnie druga edycja ogólnopolskiej zbiórki pod hasłem "Okulary dla Afryki".

Rozpoczęła się druga zbiórka "Okulary dla Afryki". Fot. Archiwum

- Zbieramy używane okulary korekcyjne tzw. plusy i minusy bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W pol-skich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a przecież mogą pomóc wielu ludziom - powiedziała w pią-tek (8 stycznia) pomysłodawczyni akcji, okulistka dr Iwona Filipecka.

- Okulary to dla wielu ludzi w Afryce rzecz bezcenna. Ludzie nie mogą ich kupić, bo nie mają pieniędzy, ale także dlatego, że w wioskach czy w małych miastach nie mają do nich dostępu. W wielu miejscach, gdzie byłam na mi-sjach w Afryce, ludzie nie wiedzieli, że oczy można leczyć, że jest lekarz od oczu, że okulary mogą przywrócić dobre widzenie. I niewyobrażalne dla nas Europejczyków jest to, jak można się cieszyć z takiej małej rzeczy, jaką są używane okulary - dodała.

Okulary powinny być w dobrym stanie - z nieuszkodzonymi elementami opraw oraz szkłami nieporysowanymi w centrum. Należy je wyczyścić i włożyć małego, najtańszego woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napi-sane są moce szkła dla prawego i lewego oka. Woreczków nie należy zawiązywać - w trakcie misji nie ma czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania.

Akcję współorganizuje klinika Okulus i Fundacja Dzieci Afryki. Okulary można wysyłać do 30 listopada tego roku na adresy kliniki w Bielsku-Białej i Jaworznie oraz fundacji w Warszawie.

Podczas pierwszej zbiórki, trwającej od czerwca 2014 do końca maja 2015 r., udało się zebrać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które trafiły do mieszkańców Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i innych afrykańskich krajów.

Zbiórka okularów to część akcji społecznej "Okuliści dla Afryki", której celem jest pomoc medyczna i poprawa wa-runków życiowych ubogich mieszkańców Afryki - dzieci i dorosłych.

Od uruchomienia akcji w 2012 roku udało się zrealizować już 7 misji, łącznie przebadano okulistycznie blisko 6 tys. osób. Pomiędzy wyjazdami wolontariusze aktywnie angażują się w konferencje, szkolenia, organizację pomocy w kolejnych krajach. Na ten rok zaplanowano już dwie kolejne misje lekarzy okulistów do Kamerunu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum