Rosyjski wirusolog o koronawirusie: powstał naturalnie, jest znacznie groźniejszy niż grypa

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2020 18:55

Szef rosyjskiego centrum wirusologii "Wektor" Rinat Maksiutow uważa, że choć współczesne możliwości biologii syntetycznej umożliwiają stworzenie niemal każdego wirusa, to koronawirus SARS-CoV-2 ma pochodzenie naturalne. Podkreśla też, że jest o wiele groźniejszy od grypy.

Zdaniem rosyjskiego wirusologa, SARS CoV-2 nie zniknie całkowicie Fot. Shutterstock

Maksiutow w materiale, przygotowanym przez stację Rossija 1, przyznał, że SARS-CoV-2 najbardziej przypomina SARS, którego epidemia miała miejsce w latach 2002-2003. Sprecyzował, że podobieństwo genomów wynosi około 80 proc., ale "20 procent to bardzo znacząca różnica przy sztucznej syntezie takiego koronawirusa". Dodał, że jest pewien, iż powstał on naturalnie. 

Jak pisze "Rzeczpospolita", ekspert zauważył też, że infekcja nowym koronawirusem obecnie ma średnią śmiertelność na poziomie 4,5 proc., tymczasem śmiertelność grypy to ok. 0,1 procenta. 

Zdaniem Maksiutowa COVID-19, podobnie jak wirus grypy i inne koronawirusy, najprawdopodobniej nie zniknie całkowicie - jest bardziej prawdopodobne, że zostanie przekształcony w chorobę sezonową.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum