Rośnie liczba urodzeń

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2009 10:53

Drgnęły wskaźniki urodzeń. Wyż demograficzny z lat osiemdziesiątych przełamuje statystyczny impas, na świat przychodzi w kraju coraz więcej dzieci.

Rośnie liczba urodzeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce rodzi się obecnie rocznie ok. 400 tys. dzieci, a jeszcze trzy lata temu było ich ok. 370 tys. To oczywiście jeszcze nie wynik z lat osiemdziesiątych, kiedy w całym kraju przychodziło na świat ok. 700 tys. dzieci, ale impas został przełamany.

Odczuwają korzystną koniunkturę nie tylko warszawskie szpitale, gdzie rocznie rodzi się ok. 17 tys. noworodków, ale także szpitale w mniejszych miejscowościach. Np. w ubiegłym roku na oddziale położniczym Szpitala Miejskiego w Grudziądzu odebrano 1500 porodów i był to 15 proc. wzrost w stosunku do lat ubiegłych. Jeszcze dwa lata temu, przyjmowano tam od 1200 do 1300 porodów rocznie. Więcej noworodków przychodzi na świat w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu, w szpitalach w Limanowej i Krynicy Zdroju.

Według lekarzy - teraz rodzą kobiety z wyżu demograficznego lat 80. ubiegłego wieku. Mamy z roczników lat 70. stawiały bardziej na karierę, odsuwając w czasie założenie rodziny. Ten trend się odwraca.

Irena Gawrońska - ordynator oddziału noworodków sądeckiego szpitala przyznaje, że świadczy to o wyraźnej zmianie tendencji. Dodaje przy tym, że podobne statystyki jak obecnie notowano właśnie w latach osiemdziesiątych, kiedy średnio w miesiącu rodziło się w tym szpitalu 140 dzieci.

Alicja Jarosińska - dyrektor SPZOZ Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju informuje, że również w tej placówce w pierwszym półroczu tego roku odebrano więcej porodów niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Tam urodziło się 38 dzieci więcej.

Wzrost liczby porodów odnotował też Szpital Powiatowy w Limanowej. Można przyjąć, że średnio co miesiąc rodziło się tu ok. 180 dzieci.

I jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie. Rodzi się obecnie więcej dziewczynek niż chłopców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze