Rośnie konsumpcja leków w Polsce

Autor: GUS/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2011 17:57

Konsumpcja leków w Polsce rośnie. Na jesieni 2009 roku prawie 71 proc. populacji zażywało leki, podczas gdy pięć lat temu - tylko 54 proc. ludności - czytamy w opublikowanym przez GUS raporcie ""Stan zdrowia ludności Polski w 2009 roku".

Rośnie konsumpcja leków w Polsce

Leki znacznie częściej zażywają mieszkańcy miast niż wsi. Generalnie Polacy coraz cześciej leczą się samodzielnie, biorąc leki nieprzepisane przez lekarza.

Badania Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają także potoczne obserwacje o tym, że wśród pacjentów leczonych w szpitalach najliczniejsze grupy stanowią dzieci do 4 roku życia, a także osoby 50-letnie i starsze.

Badania opublikowane przez GUS dotyczyły m.in. leczenia szpitalnego. Stwierdzono, że w omawianym okresie leczeniu szpitalnemu, które łączyło się przynajmniej z jednym noclegiem poddało się ponad 11 proc. populacji, tj. co dziewiąta osoba.

O ile w młodszych grupach wiekowych (do 49 roku życia) częstotliwość hospitalizacji jest stosunkowo niska i wynosi od 6 do 9 proc. (z wyjątkiem grupy 0-4 lata), o tyle w przypadku  starszych zbiorowości istotnie zwiększa się - prawie co czwarta osoba w wieku 70 lat i więcej była leczona w szpitalu.

Statystycy zwracają też uwagę, że generalnie leczeniu szpitalnemu częściej poddają się mieszkańcy miast niż wsi (11,8 proc. w miastach, wobec 10,3 proc. na wsi), przy czym częściej są to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 11,6 proc. i 10,9 proc.).

Analizując zróżnicowanie terytorialne GUS zauważył, że najrzadziej z leczenia szpitalnego w 2009 roku roku korzystali mieszkańcy województwa małopolskiego i pomorskiego (rzadziej niż co dziesiąty), najliczniej natomiast mieszkańcy łódzkiego, podlaskiego czy lubelskiego (co ósmy mieszkaniec tych województw).

Więcej: www.stat.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum