Rosną środki samorządów przeznaczane na programy zdrowotne

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 21 lipca 2019 18:11

Samorządy coraz więcej środków przeznaczają na ochronę zdrowia i programy profilaktyczne. Zdecydowana większość JST, które przeznaczają pieniądze na te cele, najczęściej refunduje lub finansuje w całości dwa obszary - szczepienia oraz zabiegi in vitro. Ponadto realizowane są, często przez wiele lat, programy profilaktyczne i zdrowotne - podaje PortalSamorzadowy.pl

Rosną środki samorządów przeznaczane na programy zdrowotne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W budżecie Poznania na rok 2019 na ochronę i promocję zdrowia zabezpieczono kwotę prawie o 2,5 mln większą w stosunku do roku 2017, co stanowi wzrost o 0,4 proc, czyli 0,2 proc. całego budżetu. Najwięcej środków, prócz in vitro, przeznacza się również na szczepienia. Na zdrowie przeznaczono w sumie 2 775 000 zł w roku 2019 (2 597 087,91 zł w 2017 r.), w tym 600 tys. zł na szczepienia przeciwko grypie i HPV.

W Gdańsku na programy zdrowotne, pomijając kosztujące nawet kilkanaście milionów złotych profilaktyczne programy wieloletnie, przeznaczono w 2019 roku ponad 4,2 mln złotych.

W miastach mniejszych, takich jak Bydgoszcz, wydatki bieżące na ochronę zdrowia z budżetu to blisko 12 mln zł rocznie (wliczając programy wieloletnie), w tym, oprócz realizowanych programów, jest także działalność podległych miastu ośrodków rehabilitacji i leczenia uzależnień.

- W bieżącym roku wprowadzono do realizacji "Program polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy", na który przeznaczono ponad 2 mln złotych. W związku z czym procent wydatków na ochronę zdrowia wzrósł o tę kwotę - wyjaśnia Anna Tarnowska z biura prasowego UM w Bydgoszczy.

Część włodarzy, np. w Zielonej Górze, podkreśla, że wysokość budżetu na projekty ustala się szacunkowo na podstawie występujących potrzeb, nie występuje tu zależność w stosunku do wartości budżetu na dany rok.

Miasta nie podejmują raczej inicjatyw w sprawie stałego finansowania z budżetu leków, bądź zabiegów, które zgodnie z prawem powinny być finansowane z systemu opieki zdrowotnej. Samorządy nie dofinansowują też zakupów konkretnych leków. Jednak taka możliwość istnieje -  w postaci zasiłków celowych, przyznawanych osobom pozostającym w niedostatku na podstawie decyzji administracyjnych, przez MOPS.

Programy polityki zdrowotnej realizowane w jednostkach samorządu terytorialnego (JST), są bardzo różne i dotyczą różnych obszarów zdrowia.

Więcej: Portal Samorządowy

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze