Rosną kolejki pacjentów do świadczeń onkologicznych

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 27 października 2014 13:49

Minęły 4 miesiące od zaprezentowania przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza projektu tzw. "pakietu onkologicznego", który miał poprawić dostępność do świadczeń. Na razie - według aktualnego OnkoBarometru Fundacji WHC - kolejki wydłużyły się średnio o 0,2 miesiąca.

Rosną kolejki pacjentów do świadczeń onkologicznych
Fot. PTWP

Choroby nowotworowe są przyczyną 20 proc. zgonów w Polsce. W samym tylko 2010 r. schorzenia nowotworowe dotknęły ok. 140,5 tys. mieszkańców naszego kraju. Dynamika wzrostu zachorowań na nowotwory w Polsce należy do najwyższych w Europie, tymczasem w dalszym ciągu dostęp do opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia.

Zgodnie z aktualnym, wrześniowym, raportem, średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosi 1,3 mies. i pogorszył się o 0,2 miesiąca w stosunku do poprzedniego badanego okresu. Analiza obejmuje onkologię, chirurgię onkologiczną, ginekologię onkologiczną, hematologię i hematoonkologię oraz radioterapię.

Na konsultację specjalistyczną w badanych dziedzinach onkologicznych czekamy obecnie średnio 1,7 miesiąca. Specjalistą, do którego czas oczekiwania jest najdłuższy i wynosi średnio 5,1 miesiąca,  jest hematolog. Najkrócej czekamy na wizytę do onkologów (ok. 2 tygodnie).

Aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,3 miesiąca. Rezonans magnetyczny mózgu jest badaniem z najdłuższym czasem oczekiwania, i wynosi ok. 5 miesięcy. Również inne badania cechujące się ponad 1,5 miesięcznym czasem oczekiwania świadczą negatywnie o dostępności do diagnostyki.

Etapowość leczenia odgrywa istotną role w onkologii, gdzie każdy dzień zwłoki jest niekorzystny dla chorego. Analiza etapowości leczenia uwzględniająca bariery, na które może napotkać na każdym jej etapie "typowa" dla przykładu pacjenta z rakiem płuca wskazuje, iż na rozpoczęcie leczenia tego nowotworu w Polsce, można czekać nawet. 7,3 miesiąca. Jest to okres przekraczający trzykrotnie zalecenia, zgodne z brytyjskimi standardami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum