PAP/Rynek Zdrowia | 12-10-2014 09:49

Rosja obiecuje za pół roku trzy szczepionki przeciwko wirusowi Ebola

Rosja może dostarczyć trzy szczepionki przeciwko Eboli za pół roku - zapewniła w sobotę (11 października) rosyjska minister zdrowia Weronika Skworcowa. Według Światowej Organizacji Zdrowia epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej zabiła już ponad 4 tys. osób.

- Stworzyliśmy trzy szczepionki (...) i sądzimy, że będą gotowe za sześć miesięcy - powiedziała w telewizji Skworcowa, dodając, że jedną z nich można już zacząć testować klinicznie. Jedną z rosyjskich szczepionek stworzono z nieaktywnych form wirusa.

Epidemia Eboli wybuchła w grudniu ub.r. w Gwinei i do 8 października - według danych WHO - zabiła 4033 osoby. W siedmiu ogarniętych nią krajach zakażonych zostało 8399 osób.

Przeciwko wirusowi i wywołanej przez niego gorączce krwotocznej nie ma dotychczas leku, ale WHO dwie szczepionki uznała za "obiecujące". Jedną z nich opracowała brytyjska firma GSK (GlaxoSmithKline), drugą - kanadyjska agencja zdrowia publicznego w Winnipeg; licencję handlową na tę szczepionkę ma amerykańska firma NewLink Genetics.

Badania kliniczne szczepionki GSK zaczęto niedawno w Mali, kraju graniczącym z Gwineą.

WHO ma nadzieję, że pierwsze rezultaty badań tych dwóch szczepionek będą znane w listopadzie-grudniu, a kolejny etap badań, pozwalający ocenić ich skuteczność, rozpocznie się w styczniu-lutym w dotkniętych epidemią krajach.

Rosja, na terytorium której nie pojawił się żaden przypadek Eboli, w końcu sierpnia wysłała do Gwinei ekipę wirusologów i mobilne laboratorium do pomocy w walce z epidemią.