Rosja nie ma spójnej strategii walki z AIDS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2013 17:59

W Rosji brakuje strategii walki z rozprzestrzenianiem się AIDS. Wciąż rośnie liczba zgonów oraz nowych przypadków zakażenia HIV - ostrzegł w czwartek (16 maja) dyrektor krajowego centrum ds. walki z AIDS Wadim Pokrowski.

Rosja nie ma spójnej strategii walki z AIDS

Jak wynika z oficjalnych danych, w 2012 roku odnotowano 69849 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, czyli o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Liczba zgonów wywołanych AIDS w Rosji w dalszym ciągu rośnie. W 2011 roku zmarło 18414 osób, a w 2012 roku już 20511, czyli o ponad 11 proc. więcej. 

- Państwo rocznie przeznacza 19 mld rubli (470 mln euro) na diagnostykę oraz leczenie osób, które już zakaziły się wirusem HIV, a tylko 200 mln rubli (5 mln euro) na programy profilaktyczne - podkreślił Pokrowski. - Nie walczymy z samą epidemią, ale z jej konsekwencjami. W przypadku braku profilaktyki spodziewamy się wzrostu liczby nowych zachorowań - zaznaczył. 

Jak wyjaśnił ekspert, wzrost liczby przypadków śmiertelnych w Rosji jest związany z tym, że osoby zakażone wirusem HIV często rozpoczynają leczenie antyretrowirusowe zbyt późno, gdyż lekarze próbują oszczędzać na bardzo drogich lekach. 

Ok. 720 tys. osób zakaziło się wirusem HIV w Rosji od 1987 roku, gdy odnotowano pierwszy przypadek w tym kraju. Od tego czasu zmarło ok. 130 tys. zakażonych - wynika z najnowszych oficjalnych danych. 

Jednak autorzy raportu Wspólnego Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) z 2011 roku twierdzą, że liczby te są znacznie wyższe. Dokument podaje, że HIV zaraziło się w Rosji ok. 1,2 mln ludzi, czyli ok. 1 proc. dorosłej populacji. Tymczasem w Europie Zachodniej i Wschodniej jest to wskaźnik ok. 0,2 proc. 

- AIDS w Rosji dotyka nie tylko grupy ryzyka, jak narkomani czy prostytutki, lecz wszystkie warstwy społeczeństwa - ostrzegał Pokrowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum