Rosja: już ponad 100 osób zmarło z powodu grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2016 17:08

W Rosji na grypę zmarło już 107 osób; większość zachorowała na tzw. świńską grypę AH1N1 - poinformowała w czwartek (28 stycznia) minister zdrowia Weronika Skworcowa. Największe nasilenie epidemii przypadnie w Rosji na bieżący i następny tydzień - dodała minister.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Skworcowa zwróciła uwagę, że obecna liczba przypadków śmiertelnych jest znacznie niższa niż podczas epidemii w 2009 roku. Jak wyjaśniła, wśród 107 zmarłych osób były cztery kobiety ciężarne i ośmioro dzieci. Wszystkie osoby, które zmarły, nie szczepiły się na grypę, wiele z nich późno zgłosiło się do lekarza.

Dziesięć osób zmarło w obwodzie rostowskim na południu Rosji, przy granicy z Ukrainą. W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim zmarły dwie osoby, potwierdzono tam 72 przypadki zarażenia wirusem AH1N1.

Od dziś w szkołach obwodu kaliningradzkiego odwołano zajęcia w klasach początkowych (od 1 do 4 klasy), a od 1 lutego uczniowie wyższych klas będą mieć ponadplanowe 10-dniowe ferie. W Kaliningradzie odwołano także imprezy masowe i sportowe.

Ministerstwo zdrowia ocenia, że epidemia grypy w Rosji zacznie słabnąć za około półtora tygodnia, a zakończy się pod koniec lutego.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na grypę władze stolicy Ukrainy, Kijowa, zaleciły noszenie masek w miejscach publicznych. Na Ukrainie dominuje grypa typu H1N1, znana jako świńska grypa.

Także dziś kijowskie władze oświatowe ogłosiły, że kwarantanna w szkołach, która została ogłoszona w obawie przed grypą w poniedziałek, potrwa do 27 stycznia.

Dyrektorka Ukraińskiego Centrum Kontroli i Monitoringu Zachorowań przy ministerstwie zdrowia Lubow Nekrasowa informowała, że choć w kraju dominuje wirus potocznie znany jako wirus świńskiej grypy, to ulega on mutacjom. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum