Rosja: główny pediatra przeciwko in vitro

Autor: Radio Watykańskie/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 19:09

Przeciwko dofinansowywaniu przez państwo zapłodnienia in vitro, jako metody leczenia niepłodności w Rosji, opowiedział się wiceprzewodniczący Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych Aleksander Baranow. Pełni on jednocześnie funkcję głównego pediatry Federacji Rosyjskiej.

Rosja: główny pediatra przeciwko in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Obecnie pojawiło się dużo „dzieci z probówki”. Lekarze położnicy wymogli na władzach dotacje na zabiegi in vitro, argumentując, że pomogą one rozwiązać problem kryzysu demograficznego. Nic podobnego” - stwierdził główny pediatra rosyjski. Powołując się na statystyki światowe podkreślił, że przy stosowaniu metody in vitro wzrasta ryzyko urodzin dzieci z wadami.

Stwierdził, ze w Rosji, 75 proc. ,,dzieci z probówki” rodzi się inwalidami.

- Występując w Dumie Państwowej apelowałem, że jeśli wydajemy pieniądze na in vitro, to od razu powinniśmy szykować pieniądze na opiekę nad inwalidami urodzonymi dzięki tej metodzie - powiedział Aleksander Baranow.

Według niego niedość, że państwo zainwestowało pieniądze na stosowanie tej metody, to jest ona praktykowana w sposób niekontrolowany, przez wielu lekarzy w gabinetach prywatnych.

- Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje stosowania metody in vitro. Oczywiście zabronić nikomu tego nie możemy, ale popierając jej praktykowanie finansowo, państwo popełnia błąd. Jeżeli wiemy, jakie są skutki uboczne stosowania tej metody, powinniśmy o nich informować. Metoda ta szkodzi również zdrowiu matki - dodał Aleksander Baranow.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze