Rosja: cztery przypadki tzw. świńskiej grypy w obwodzie kaliningradzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 12:07

Cztery przypadki zachorowań na grypę H1N1 wykryto w obwodzie kaliningradzkim - poinformowały lokalne władze, które cytuje w czwartek (21 stycznia) agencja prasowa RIA-Nowosti.

Wirus H1N1 Fot. Archiwum RZ

"Według stanu na dzień 17 stycznia z liczby osób, które zachorowały na infekcje wirusowe, grypę zidentyfikowano tylko u siedmiu (...). W tym zarejestrowano cztery przypadki wirusa grypy H1N1" - głosi komunikat władz lokalnych.

Minister zdrowia w lokalnym rządzie Ludmiła Sigłajewa zapewniła, że jej resort rozpoczął systemowe działania w celu obniżenia zachorowalności na ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych i grypę. Kampania szczepień od końca sierpnia do połowy października objęła ponad 30 proc. mieszkańców regionu.

W Rosji od grudnia 2015 r. zmarło na tzw. świńską grypę co najmniej 12 osób. Cztery osoby zmarły w Rostowie, gdzie zarejestrowano w sumie 120 przypadków tej choroby. Wcześniej z tego samego powodu stwierdzono zgon czterech osób dorosłych i jednego dziecka w Dagestanie na Kaukazie. Kolejnych dwóch pacjentów zmarło w Jekaterynburgu i republice Adygei. W połowie grudnia 2015 r. jedna osoba zmarła w Nowym Urengoju.

Świńska grypa atakuje również mieszkańców sąsiadujących z Rosją państw. W Armenii na początku 2016 r. choroba zabiła trzy osoby, a w tym tygodniu o pierwszym zgonie poinformowały służby sanitarne Gruzji.

Wirus H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum