PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2009 15:54

Rosja: 14 śmiertelnych ofiar wirusa A/H1N1

Dotychczas 14 osób zmarło w Rosji na grypę A/H1N1 - poinformowała we wtorek (3 listopada) Weronika Skworcowa - wiceminister zdrowia Federacji Rosyjskiej. Nową grypę stwierdzono u 3122 osób, u 6 proc. ma ona ciężki przebieg.

Większość zgonów odnotowano w Kraju Zabajkalskim. Poza tym regionem najwięcej zachorowań na nową grypę rejestruje się w Kraju Krasnojarskim, Kraju Chabarowskim, na Sachalinie, w obwodzie amurskim i w Moskwie.

Tatiana Golikowa, minister zdrowia Federacji Rosyjskiej zaapelowała we wtorek (3 listopada) do właścicieli aptek w całym kraju o niepodbijanie cen lekarstw w czasie pandemii grypy.

W Kraju Zabajkalskim władze wprowadziły obowiązek noszenia masek higienicznych. Osoby niestosujące się do tego wymogu karane są przez milicję mandatami. Zwykli obywatele płacą po 500 rubli (17 USD), urzędnicy – 1000 rubli (34 USD), a przedsiębiorcy – 20 000 rubli (685 USD).

Wobec biznesmenów może być także orzekane zawieszenie działalności gospodarczej na okres do trzech miesięcy. Przedsiębiorcy mają również obowiązek dezynfekowania pomieszczeń handlowych i biurowych.