wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 05-03-2021 14:25

Rok z pandemią. Prof. Horban: nie zatrzymamy koronawirusa, traktujmy go jak grypę

Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych w rozmowie z Gazetą Wyborczą wskazuje, że zakażenia koronawirusem rozszerzyły się niezależnie od usiłowań we wszystkich krajach. Epidemia się rozwija swoim trybem i będzie się rozszerzać. Europy nikt nie zamknie, tak jak miasta Wuhan - mówił 6 marca 2020 r. prof. Horban.

Prof. Andrzej Horban; FOT. PTWP

Już rok żyjemy z pandemią.

4 marca 2020 roku w Polsce wykryto pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjentem zero był mieszkaniec Cybinki (województwo lubuskie), u którego wirusa wykryto po powrocie z Niemiec. Mężczyzna spędził w szpitalu 19 dni.

Przez cały marzec codziennie publikujemy teksty, które ukazywały się na portalu w tamtym okresie, a które pokazują miejsce, w którym jesteśmy dzisiaj w walce z pandemią oraz jaką wiedzę zdobyliśmy przez ten czas.

6 marca 2020 r. opublikowaliśmy poniższe wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana.

Jak przekonywał specjalista, w przypadku tej epidemii trzeba przejść do drugiego etapu działań, w którym sposobem na ograniczenie liczby zakażeń jest izolacja domowa.

Zdaniem prof. Horbana na podstawie dostępnych danych przyjmuje się, że 80 proc. zakażonych przechodzi infekcję w sposób łagodny i nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej. Oni powinni zostać w domu, tak jak zostaje się przy grypie, chowa pod kołdrę i je czosnek z miodem, popijając mlekiem. Reszta zakażonych, która ma ciężki przebieg choroby, powinna być hospitalizowana.

W ten sposób nie można oczywiście zapobiec kolejnym zachorowaniom, ale po jakimś czasie choroba sama się ograniczy - wskazuje specjalista.

Więcej: wyborcza.pl