Rodzinny przeszczep nerki w Łodzi

Autor: Express Ilustrowany, LJ/ Rynek Zdrowia • • 06 marca 2009 11:14

Sukcesem zakończyła się trzygodzinna operacja rodzinnego przeszczepu nerki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Pirogowa w Łodzi. 46-letnia Urszula Gorgoń oddała nerkę swojej ciężko chorej 25-letniej córce, Annie.

Przeszczepiony organ zaczął pracować jeszcze na stole operacyjnym, a mama i córka czują się dobrze. Chcemy już wrócić do domu i uspokoić emocje. Przeszczep to jednak ogromne przeżycie...

Dziewczyna pięć lat temu zachorowała na kłębuszkowe zapalenie nerek. Lekarze uprzedzili, że za kilka lat będą potrzebne dializy lub przeszczep.

– Oglądałam w telewizji programy o przeszczepach, czytałam o sportowcu Przemysławie Salecie, który oddał nerkę swojej córeczce. Zastanawiałam się, czy i ja będę mogła w ten sposób pomóc mojemu dziecku. W ostatnie wakacje stan Ani znacznie się pogorszył. Poprosiłam lekarza o skierowanie na badania. Potem były testy i lęk, czy moja nerka będzie odpowiednia dla córki – opowiada matka Ani.

Podobną diagnozę choroby nerek postawiono kilka lat temu jej drugiemu dziecku, synowi Kamilowi. Problem w tym, że matka nie może oddać mu swojej drugiej nerki.

Jeszcze przed transplantacją, prosiła lekarzy, aby pomogli jej podjąć decyzję, któremu z dzieci oddać nerkę. Doktorzy nie mieli wątpliwości, że najpierw trzeba ratować córkę. Kamilowi pozostaje czekać na innego dawcę.

Polskie prawo pozwala na przeprowadzanie zabiegu przeszczepienia narządu od żywego dawcy, jeśli ten jest spokrewniony z biorcą. Niektórzy transplantolodzy uważają wręcz, że takie rozwiązanie, w porównaniu do przeszczepu narządu od dawcy zmarłego, przynosi lepsze efekty, odnoszące się zarówno do funkcji, jak i przeżycia nerki w organizmie biorcy.

W 2008 roku w Polsce wykonano 22 zabiegi przeszczepu od żywych dawców, co stanowi nieco ponad 3 proc. wszystkich transplantacji nerek. W USA już teraz przeszczepia się więcej nerek od żywych dawców niż martwych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum