×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rodzice powinni zapisywać temperaturę chorego dziecka. "Ułatwia postawienie diagnozy"

Autorzy: PAP; oprac. PW • Źródło: PAPOpublikowano: 07 sierpnia 2022 07:21

Większość rodziców uważa, że zapisanie pomiaru temperatury u chorego dziecka nie jest konieczne. - Jednak warto notować pomiar temperatury u dziecka, na przykład po to, by sprawdzić, po jakim czasie od podania leków temperatura spadła bądź wzrosła. Często taka informacja jest potrzebna lekarzowi podczas konsultacji.

Rodzice powinni zapisywać temperaturę chorego dziecka. "Ułatwia postawienie diagnozy"
Warto notować kolejne pomiary temperatury u dziecka. Fot. Shutterstock
  • Warto notować pomiar temperatury u dziecka
  • Takie informacje są istotne dla ustalenia diagnozy przez lekarza
  • Zapiski pomagają ustalić po jakim czasie od podania leków temperatura spadła bądź wzrosła
  • Często taka informacja jest potrzebna lekarzowi podczas konsultacji 

Zapisanie temperatury chorego dziecka potrzebne lekarzowi

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Warmie Wśród 65 proc. rodziców dzieci w wieku 0-7 lat nie zapisuje wyniku dokonywanego pomiaru temperatury. 11 proc. tylko sporadycznie zapisuje wynik, a 17 proc. nie pamięta, czy tak dotychczas robiło.

W przypadku rodziców dzieci w wieku 8-14 lat jedynie 3 proc. dokonuje zapisu, 69 proc. nie zajmuje się tym, 6 proc. rzadko to robi, a 22 proc. nie potrafi sobie tego przypomnieć.

Jak podkreślił współautor badania Piotr Piątek "rodzice wychodzą z założenia, że taki zapis nie jest istotny i wolą zapamiętać wynik".

- Jednak warto notować pomiar temperatury u dziecka, na przykład po to, by sprawdzić, po jakim czasie od podania leków temperatura spadła bądź wzrosła. Często taka informacja jest potrzebna lekarzowi podczas konsultacji - wyjaśnił.

Regularne mierzenie temperatury istotne dla diagnozy

Dodał, że pełen przebieg regularnie mierzonej temperatury może zdecydowanie ułatwić postawienie trafnej diagnozy i podnieść jakość leczenia dziecka. - Bez notatek bardzo łatwo jest pomylić pomiary, o czym warto przypominać rodzicom dla dobra ich dzieci - stwierdził. Częstotliwość wykonywania pomiaru należy skonsultować z lekarzem, jest ona bowiem zależna od stanu dziecka.

32 proc. badanych rodziców dzieci w wieku 0-7 lat w razie potrzeby mierzy temperaturę raz dziennie, 16 proc. dwa razy dziennie. W przypadku rodziców dzieci w wieku 8-14 lat pomiar zadeklarowało 41 proc. badanych. Raz dziennie sprawdza temperaturę 35 proc. ankietowanych. Natomiast 12 proc. nie pamięta, jak często to robi.

Według Piątka starsze dzieci potrafią już opisać dolegliwości, które im towarzyszą. - Jednak w przypadku najmłodszych pociech uzyskanie precyzyjnej odpowiedzi jest niezwykle trudne. Dlatego rodzice mogą nie rozpoznać, kiedy zaistnieje potrzeba dodatkowego pomiaru - zaznaczył.

Jaki termometr wybrać dla dziecka

38 proc. rodziców dzieci w wieku 0-7 lat najczęściej do pomiaru temperatury używa termometrów dotykowych, 27 proc. bezdotykowych, a 16 proc. termometrów cieczowych. 9 proc. na przemian stosuje tradycyjny lub elektroniczny miernik. W przypadku dzieci w wieku 8-14 lat rodzice najczęściej wybierają bezdotykowe urządzenie - 37 proc. Dotykowego termometru używa 29 proc. rodziców, a cieczowego - 25 proc.

- Szybkość pomiaru może być najważniejszą kwestią w przypadku dzieci do trzeciego roku życia, które najtrudniej jest utrzymać bez ruchu. Trzymanie termometru pod pachą przez parę minut jest bardziej problematyczne, niż pomiar na czole, na przykład w trakcie snu - skomentował dr Wojciech Francuzik z firmy technologicznej Warmie, współautor badania.

Badanie zostało przeprowadzone przez UCE RESEARCH i Warmie, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), wśród 1017 osób, które zadeklarowały, że mają i na co dzień wychowują dzieci w wieku od 0 do 7 lat oraz od 8 do 14 lat.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum