Rodzice autystyków: nie mówcie, że nasze dzieci są źle wychowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2012 17:49

Spotkania autystyków ze zdrowymi rówieśnikami, komiks o życiu nieprzystosowanego nastolatka a także znaczki czy bransoletki z napisem "Mam autyzm" - to elementy kampanii informacyjnej o autyzmie, jaką rozpoczęli rodzice chorych dzieci w Olsztynie.

Rodzice autystyków: nie mówcie, że nasze dzieci są źle wychowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśniła dyrektor Zespołu Placówek Edukcyjnych w Olsztynie, Agnieszka Jabłońska, w czasie kampanii "Zaznacz swoją obecność. Oswoić autyzm" akcja informacyjna o autystykach będzie prowadzona w olsztyńskich szkołach. 

- Niewykluczone, że zaangażujemy naszych lepiej funkcjonujących uczniów, żeby wytłumaczyli rówieśnikom, dlaczego nie wolno się z nich śmiać. Wydamy również komiks o życiu nastolatka z zespołem Aspergera. Wszystko po to, by problem był jak zauważony przez jak największą liczbę osób" - powiedziała Agnieszka Jabłońska. 

Niektóre z autystycznych dzieci dostały pierwsze identyfikatory - niebieskie znaczki i koszulki z napisem "Mam autyzm". 

To inicjatywa rodziców autystyków, którzy chcą mówić o inności swych dzieci.

- Chodzi o tak zwane trudne zachowania dzieci w miejscach publicznych. Pomysł z identyfikującymi dzieci gadżetami wyszedł od rodziców, zmęczonych zbyt częstą krytyką syna czy córki i traktowaniem ich samych jako niewydolnych wychowawczo- powiedziała dyrektor Jabłońska. 

Inicjatorzy akcji odpierają zarzuty o stygmatyzacji dzieci poprzez zakładanie im koszulek czy bransoletek z napisami "Mam autyzm". Jak podkreśliła Jabłońska rodzice mówiąc o gadżetach dla swych dzieci z napisami "Mam autyzm", że "nie jest to oznaczenie, ale wyróżnienie". 

- Rodzice autystyków rzadko spotykają się ze zrozumieniem i chęcią niesienia pomocy od ludzi postronnych. Za to często ludzie kierują do nich nieprzychylne uwagi czy chcą udzielać rad wychowawczych - podkreśliła Jabłońska. 

Osoby autystyczne inaczej niż przeciętny człowiek reagują na bodźce z zewnątrz; mają nietypowe zachowania. Zmysły osób autystycznych, czyli smak, wzrok, słuch, dotyk mogą być albo nadwrażliwe na bodźce z zewnątrz albo za mało wrażliwe. 

Dlatego, w zależności od stopnia wrażliwości, osoby te potrzebują wzmocnionych stymulacji, by móc zareagować na informację z zewnątrz albo wręcz przeciwnie - bodźce, które dla zwykłych ludzi przekazują neutralne informacje są dla nich bardzo silne. 

Autystycy mogą być nadwrażliwi na dotyk, temperaturę, mogą odbierać proste dźwięki z zewnątrz jako zbyt hałaśliwe, mogą nie lubić jaskrawych kolorów albo wręcz przeciwnie wpatrywać się w światło żarówki, lubić ostre zapachy, na przykład farb czy benzyny. 

Autystycy nie potrafią zapanować nad swymi emocjami, dlatego w miejscach publicznych mogą skakać, biegać, krzyczeć, a osoby postronne nie rozumiejąc przyczyn zachowania uważają, że to skutki złego wychowania. Osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego powiedzieć. Zdają sobie także sprawę ze swej inności. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze