Rodzą się dzieci z zaburzeniami poalkoholowymi - bo matki piły w ciąży

Autor: PAP, wp.pl/Rynek Zdrowia • • 10 września 2015 09:40

Każdego roku w Polsce rodzi się nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys., które przychodzą na świat ma Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Rodzą się dzieci z zaburzeniami poalkoholowymi - bo matki piły w ciąży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podkreśla, że dane pochodzące z przeprowadzonych po raz pierwszy w Polsce badań wśród dzieci dotyczących rozpowszechnienia FASD, są porażające.

- W Polsce nie mniej niż 20 dzieci na 1 tys. rodzi się z uszkodzeniami spowodowanymi spożywaniem przez ich matki alkoholu w ciąży. Czworo z nich ma pełne objawy FAS łącznie z dysmorfią twarzy i uszkodzeniami organów wewnętrznych, ośmioro z nich częściowy FAS, a kolejnych ośmioro ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy - zaznaczył Brzózka.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że picie alkoholu w ciąży powoduje zmiany w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym.

- Zmiany są widoczne w trakcie badań mózgu. W zależności od tego, w jakim okresie ciąży kobieta piła alkohol, uszkadzane były te elementy ośrodkowego układu nerwowego dziecka, które właśnie się rozwijały - mówił na zorganizowanej w Krakowie konferencji dotyczącej FAS kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ prof. Andrzej Urbanik.

- U dzieci z rozwiniętym FAS widzimy zmiany w budowie ciała modzelowatego, które jest odpowiedzialne za koordynację pracy obu półkul mózgowych. Zdarzało się też, że poszczególne struktury mózgu były uszkodzone tak, jak przy udarze niedokrwiennym - dodał.

Dodał, że często skutki picia w ciąży nie są widoczne od razu - do pewnego wieku dziecko może się rozwijać tak jak rówieśnicy, a w pewnym momencie zaczyna odstawać od grupy, mieć problemy z koncentracją, nauką, zachowaniem.

W Krakowie rusza kampania społeczna na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży.

Organizująca kampanię Fundacja "Zdrowie Dziecka" chce dotrzeć do kobiet planujących dziecko, będących już w ciąży oraz do ich partnerów, rodzin i przyjaciół, by uświadomić im, że picie alkoholu w ciąży może w sposób nieodwracalny odbić się na zdrowiu dzieci powodując u nich uszkodzenia mózgu i w przyszłości opóźnienia rozwojowe.

- Zależy nam na tym, aby kampania dotarła nie tylko do kobiet, ale uświadomiła osobom z ich najbliższego otoczenia, że oni też są współodpowiedzialni za nowe życie. Często nie zdają sobie oni sprawy z ryzyka i nie protestują, gdy kobieta sięga np. po kieliszek wina - mówiła PAP kierownik biura Fundacji "Zdrowie Dziecka" Katarzyna Słowik.

- Ważne jest, by pediatrzy opiekując się dziećmi, które mają problemy, pomyśleli, że może mieć to związek z piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży i zaproponowali wielospecjalistyczną opiekę. Liczymy, że ta kampania zapali czerwoną lampkę także u lekarzy" - podkreśliła na konferencji prasowej prezentującej projekt dr med. Katarzyna Przybyszewska, w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, pełnomocnik ds. organizacji lecznictwa zamkniętego.

W ramach kampanii wspieranej i współfinansowanej przez gminę pojawią się w Krakowie plakaty. Będą też sporty radiowe i broszury edukacyjno-informacyjne, które trafią do gabinetów ginekologicznych, szkół rodzenia, oddziałów położniczych i placówek zajmujących się terapią uzależnień.

Na przełomie września i października w podkrakowskich Tomaszowicach zaplanowano międzynarodową konferencję "FASD - problem kliniczny i społeczny", na której specjaliści z całego świata będą się dzielić wiedzą z lekarzami oraz rodzinami i opiekunami dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD).

FAS - płodowy zespół alkoholowy, to jednostka chorobowa, którą cechuje: upośledzenie wzrastania, charakterystyczne cechy dysmorfii twarzoczaszki oraz uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) jest terminem szerszym obejmującym całą grupę zaburzeń: FAS (Fetal Alcohol Syndrome), częściowy FAS (Partial Fetal Alcohol Syndrome) i neurorozwojowe uszkodzenia związane z narażeniem na alkohol w życiu płodowym ARND (Alcohol Related Neurodevelopmental Disorders).

Z FASD nie da się wyleczyć. Jak podkreślają specjaliści jedyny sposób, by temu zapobiec to nie pić alkoholu w ciąży.

W szpitalu św. Ludwika w Krakowie działa jedyne w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, gdzie można uzyskać diagnozę i pomoc od zespołu specjalistów: neurologa dziecięcego, pediatry, psychiatry dziecięcego, psychologa. Dzieciom cierpiącym na FASD oferowana jest terapia, która ma sprawić, że poprawi się ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

*********

Jak przypomina Wirtualna Polska, 5 lat temu w Gdyni pijana 31-letnia kobieta urodziła w karetce dziewczynkę, która miała 4,2 promila alkoholu we krwi.

Obecnie gdyńska prokuratura zajmuje się przypadkiem znajdującej się pod wpływem alkoholu 34-letniej matki, która urodziła dziecko w 8. miesiącu ciąży. Badanie wykazało, że dziewczynka miała 1,5 promila alkoholu we krwi. Matkę zatrzymano zaraz po opuszczeniu szpitala.

Polskie prawo chroni dziecko od momentu rozpoczęcia akcji porodowej. Dlatego śledczy muszą udowodnić, że kobieta piła już po rozpoczęciu porodu, albo jej wcześniejszy kontakt z alkoholem negatywnie wpłynął na rozwój dziecka. Zadecydują o tym biegli.

Czytaj też: Pijane ciąże - co roku kolejnych kilkaset dzieci wymaga leczenia. Bo matki piły...

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum